Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Петльовден 2024 - всичко за мъжкия празник

01 февруари 2024, 11:44 часа

В традиционния народен календар 2 февруари се чества като Петльовден - Ден на мъжката рожба. Предполага се, че празникът има древнославянски произход. На същата дата се отбелязва църковният празник Сретение Господне. Почита се и паметта на Свети Евтимий Търновски.

Петелът - символ на новото начало и мъжката плодовитост
В традиционната българска култура петелът е символ на мъжкото здраве, новия ден и успеха, раждането и плодовитостта. Петелът е птицата, която посреща слънцето, възвестява идването на новия ден, т.е новото начало. Неслучайно частите на денонощието се свързват с естествения биологичен ритъм на петела. “По петляно време” или “по първи петли” се наричат часовете непосредствено преди началото на деня.

Трапезата на Петльовден

Преходът от залез слънце до първи петли е страховит период - появяват се караконджули, вампири, таласъми и други митологични персонажи. Когато петлите запеят, всички лоши сили губят силата си. След като петелът изкукурига, хората излизат навън, защото се вярва, че петелът е изгонил лошото. В българския фолклор петелът винаги е положителен персонаж.

Петелът е закрилник на дома от лоши сили. Всички демонични сили се крият от неговото кукуригане. Неслучайно доста популярно е било проклятието “Петел да ти не пее в къщата!” Смята се, че къща без петел ще запусстее, ще бъде нападната от зли духове. Среща се дори заклинание при баене, болестта да отиде “в пусти гори, дето петел не пее”.

Поведението на петела е и един от ориентирите в народните предсказания и метеорологията. Ако пее петел на прага - ще дойде гост. Тогава стопанката на дома казва “Пей, петлю, пей! Ако е добър гост, пей ми пак!” Ако петелът пак пропее, значи наистина ще е добър. Ако петлите пеят вечер - времето ще се радвали. През лятото ще има дъжд, а през зимата - сняг.

Колене на петел

Главният ритуал е пренасяне на петел в жертва заради силата му да прочиства лошите сили и затова, че предвещава новия ден и новото начало. Вярва се, че така неговата плодовитост ще се прехвърли на момчето в семейството. Подготовката за Петльовден започва сравнително рано. Още от есента се избира един петел за “баща” и втори за Петльовден. Отглеждат се специално за предстоящия празник.

Петльовден е! Ето какво се прави днес според традициите

Рано сутрин във всеки дом с мъжка рожба се коли петел на дръвника от майката на момчето. Жените, които нямат мъжки рожби, също празнуват този ден, за да се сдобият с момче. “Но която няма момче не си коли петела, ами го носи дето има момчета, там да й го заколят”.

С кръвта на птицата се прави кръст на вратите и върху челата на момчетата за здраве. След като петелът се заколи, главата му се закача на двора, за да “гони” лошите сили. Краката се хвърлят на покрива на къщата, като се изричат специални заклинания.

Традиции и забрани на Петльовден

Всички обреди, които се изпълняват на този ден, са свързани с петела - от името на празника до приготвянето на курбан.

* За този ден къщата се почиства и белосва от предишната вечер. Хората обличат най-новите си дрехи.
* Жените на бива да докосват нищо остро - нож, брадва, ножица, куки. Не се работи къщна работа, защото иначе децата ще се родят с белези.
* Девойките често не излизат навън, защото се вярва, че какъвто човек срещнат първи, такъв жених ще имат - по външен вид и по характер. За да не срещнат някой мързеливец, пияница, старец или грозник, предпочитат да си останат у дома.
* Спазва се сексуално въздържание, с което се почита християнската светица-майка и се умилостивяват злите сили.
* Ако времето е топло, такова ще е и през следващите 40 дни.
* Ако на Петльовден дадеш пари - цяла година ще даваш.
* Ако вземеш пари - цяла година ще вземаш.

Приготвя се ястие от петел - варен, пълнене или на яхния с ориз, булгур и се раздава на съседи и роднини, заедно с прясна пита, кравайчета или тиганици. .

Честит празник на всички момчета, мъже и майките на мъжки рожби!

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес