Освен бамбук, пухкавите панди обичат да похапват и сладко, пише Ройтерс.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Любимият бамбук на пандите съдържа малко захари. В експеримент с обикновена и подсладена вода авторите на проучване от центъра "Монел" във Филаделфия са установили, че симпатичните създания демонстрират отчетливо предпочитание към някои естествени подсладители като галактоза, глюкоза, лактоза, малтоза, и особено фруктоза и захароза.
Специалистите са открили още, че пандите притежават функционални рецептори за сладко, които, подобно на хората, им дават възможност да усещат специфичния вкус.
Учените допускат, че сладките храни са присъствали в менюто на черно-белите мечки преди с дейността си хората да ги "заточат" в бамбуковите гори на настоящия им високопланински хабитат в западната част на Китай.
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Въпросът, на който са потърсили отговор изследователите, е дали пандите са в състояние да усещат сладък вкус. Въпреки че самите те са растителноядни, техните предшественици са били месоядни, а в еволюционния процес много хищници са изгубили рецепторите си за сладко и не проявяват интерес към този вкус.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Пример за това са всички животни от семейството на котките - от домашните до тигрите. Те не усещат сладкия вкус и съответно не го харесват.
Настоящото изследване ще помогне на специалистите да разберат по-добре хранителните предпочитания на пандите, което ще им е от полза в усилията за съхраняването на застрашения вид.
Източник: БТА
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави