Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пак се появи неприятен мъх, но ще ви издадем перфектни трикове за премахването му

25 август 2021, 07:30 часа

Не е изключено в градината ви трайно да се настани мъха, понякога като нежелан гостенин. Той може да изпълнява функциите на допълнителна декорация към пейзажа, но има възможност да доведе до неприятни и нежелани последици. Обикновено се среща по повърхността на камъните, почвата, тревистата растителност или по кората на дърветата. В тази статия ще ви представим причините за появата му, последствията и съответно начините за премахването му.

Причини:

· Влага – мъхът си избира влажните и сенчести места. Тази среда е най – благоприятна за неговото развитие. Влагата е следствие от продължително дъждовно време и невъзможност за отичане на водите.

· Недостатъчни грижи за градината – мъхът може да е следствие от занемаряването на почвата.

· При наличието на висока киселинност – ако почвата изглежда суха и безплодна, това може да е признак за високото ниво на киселинност в нея.

· Постоянна сянка – сенчестите места благоприятстват развитието на мъховете

· Прекомерно наторяване

Вреден ли е мъхът?

Да, може да си говорим за неприятни последствия тогава, когато наличието на мъх започне да влияе унищожително на останалите растителни култури в градината. За да се храни, той изсмуква полезните вещества от почвата (влага, минерални соли и др.), като по този начин лишава останалите растения от нужните им ресурси. Растителността започва да съхне, жълтее и накрая загива.

Как да се отървем от мъхестите вредители?

За целта е нужно да изчистим градината, като го изкореним. На негово място може да се засадят други култури. Ако срещнете трудност и вредителят е упорит, може да използвате разтвори с меден или железен сулфат. Също така е нужно да обърнете внимание на грижата за почвата и местата, които е възможно да задържат влага. Добре е мъхът да се почиства, когато времето е сухо. Ако забележите мъх по кората на дърветата, може да използвате разтвор от меден сулфат (3%).

Можем ли да предотвратим повторната му поява?

· Направете проучване относно киселинността на почвата. Ако е нивото е високо, използвайте вар (за предпочитане е това да се случва през пролетния сезон).

· Потърсете начини за отводняване, ако забележите, че някъде се събира твърде много влага.

· Почиствайте редовно градината от биологични отпадъци.

· Както споменахме, сенчестите места са предпочитани от мъха, за това се постарайте в тези области да отглеждате влаголюбиви и сенколюбиви растения, които след време сами ще се справят в борбата с мъховете.

· Не прекалявайте с торенето. Наблягайте на азота и железния сулфат.

· Много важно е редовно да отстранявате плевелите. Те са отговорни за появата на различни видове вредители по земните площи.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес