Швейцарски учени откриха закономерност, която позволява частично да се обясни разнообразието от форми на мъжки полови клетки при бозайниците: колкото по-голямо е животното, толкова по-малки са неговите сперматозоиди.
Изследване на тази тема е представено в сп. Proceeding of the Royal Society B, съобщава Vox.
Щефан Люполд (Stefan Lüpold) от университета на Цюрих и колегите му сравнили сперматозоидите при 100 вида бозайници и открили обратна зависимост между размерите на животното и големината на половите мъжки клетки.
Според биолога има баланс между плюсовете и минусите. Дългите сперматозоиди имат повече шансове да се доберат до яйцеклетката, "разблъсквайки" конкурентите – но за създаването на такива клетки е необходима много енергия.
Тоест налага се да се прави избор – да се инвестира в размера на сперматозоидите или в тяхното количество. Изборът на всеки вид зависи от множество обстоятелства – например ако половите клетки на самките са големи, то малките сперматозоиди рискуват да се загубят или да се разтворят в тях.
Като цяло за големите животни изработването на големи сперматозоиди се оказало свързано с разхода на много енергия. Практически всички бозайници, които имат полови клетки, по-дълги от една десета от милиметъра, тежат по-малко от килограм.
Притежателите на най-големите сперматозоиди се оказали посумите медоеди – австралийски торбести животни, чиято дължина на тялото не превишава 10 сантиметра. Мъжките полови клетки на посумите достигат дължина 350 микрона.