Специалистите от американския институт Salk заявиха, че са успели да отгледат лабораторно култура от клетки, способни да изработват серотонин – така наречения хормон на щастието, отговорен за настроението на човека, неговата памет, социалното поведение, сексуалното желание, работоспособността, концентрацията на вниманието и така нататък.
Както поясняват учените, в резултат на изследването на генома на невроните станало ясно, че да синтезират жизненонеобходимия серотонин са способни белтъци, образуващи нервната система – това са белтъците NKX2.2, LMX1B, FEV, ASCL1, GATA2 и NGN2.
Според специалистите тяхното революционно откритие ще позволи на медиците да се борят с цял списък сериозни заболявания, предизвикани от недостига на серотонин в организма. По-конкретно с такива разстройства като депресия, шизофрения, аутизъм и др.
Диетолозите препоръчват на страдащите от недостиг на хормон на щастието да включат в менюто си три продукта, които стимулират образуването на серотонин в организма. Това са яйца, киноа и тиквени семки.