Пушачите на практика могат да върнат времето назад за белите си дробове, като оставят вредния навик, при което се появяват здрави клетки, които заменят някои от увредените от тютюн, показва ново проучване.
На пушачите отдавна се казва, че рискът от развитие на заболявания като рак на белите дробове ще отпадне, ако успеят да се откажат, а спирането на тютюнопушенето предотвратява нови щети на организма.
Но проучване, публикувано в списанието Nature, показва, че ползите могат да бъдат по-големи, тъй като тялото изглежда има резервоар от здрави клетки, които да заменят увредените от дима в белите дробове на пушачите при отказване, предаде БГНЕС.
Авторът на изследването, Питър Кембъл от института „Уелкъм Сангер“, заяви, че резултатите трябва да дадат нова надежда на пушачите, които искат да се откажат.
"Хората, които са пушили сериозно 30, 40 или повече години, често ми казват, че е твърде късно да спрат да пушат - щетите вече са направени", казва той в изявление
"Това, което е толкова вълнуващо в нашето проучване, е, че то показва, че никога не е късно да се откажете."
Някои от хората в изследването са изпушили повече от 15 000 кутии цигари през живота си, каза той.
„Но в рамките на няколко години от отказването, много от клетките, които покриват дихателните им пътища, не показваха никакви доказателства за вреди от тютюна“.
Проучването анализира белодробните биопсии от 16 души, включително настоящи пушачи, бивши пушачи, възрастни, които никога не са пушили и деца, търсейки мутации, които могат да доведат до рак.
Генетичните промени, които се появяват в клетките на тялото, са нормална част от стареенето и много от тези мутации са безобидни
Проучването установява, че девет от всеки 10 белодробни клетки при действащите пушачи са имали мутации, включително такива, които могат да причинят рак.
Но при бивши пушачи много от тези увредени клетки били заменени със здрави, подобни на тези, наблюдавани при хора, които никога не са пушили.
До 40 процента от общите белодробни клетки при бивши пушачи са били здрави, четири пъти повече, отколкото при тези, които все още пушат.
Кембъл каза, че повредените клетки не са успели да се „поправят магически“.
"По-скоро те са заменени от здрави клетки, които са избягали от щетите от цигарения дим."