Лимонът не само е любим и подходящ за много ястия и напитки, но е и лесен и любопитен за отглеждане. А и колко хора могат да се похвалят, че лимонът в чая им сутрин е откъснат от собственото им дърво!
14 основателни причини да не изхвърляте кората на лимона
Трябват ви само лимонени семки и почва, като трябва да изберете най-големите семки.
Обелете ги и ги залейте с вода за 6-7 дни, като я сменяте всеки ден.
След това изберете саксията, в която ще садите и на дъното й наредете няколко камъчета за дренаж и я напълнете с влажна почва, а семките сложете в нея с острия край надолу, като между тях трябва да има около 5 мм разстояние.
След това покрийте с едър пясък и чакъл.
В продължение на 2-3 дни трябва да пръскате почвата с вода всеки ден и дори може да покриете саксията с найлонова кесия, за да създадете парников ефект.
Продължавайте да пръскате на всеки два дни, като първите издънки трябва да се появят след 7-8 дни, които ако са прекалено много, можете да пресадите в друга саксия.
След 3 до 5 месеца, когато са вече достатъчно пораснали, трябва да си изберете най-големия, хубав и силен разсад и да го прехвърлите в нова голяма саксия. Почвата трябва да бъде същата.
Лимонът много обича водата, а в топлите месеци трябва да се полива и наторява редовно и ако имате възможност, да го изнесете на слънце.
5 хитри начина да изчистите цялата къща с лимон
Зимно време е добре да е в светла и свежа стая, без да измръзва и трябва да го поливате умерено, колкото да не изсъхва напълно почвата. Ако някои от листата му опадат не се тревожете, това е нормално.
Пролетно време го подрязвайте и за отрицателно време ще се появят нови клонки!