Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отбелязваме Световния ден на съня

14 март 2022, 07:30 часа

Отбелязва се от 2008 г. през втория петък на м. март по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня с подкрепата на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация с цел да се намали влиянието на проблемите със съня върху обществото чрез по-добра превенция и управление на нарушенията на съня.

Според учените жените спят по 9 часа и 7 минути, а мъжете - минутка повече. Рекордьор по продължителност на съня е лъвът - спи по над 19 часа. Не падат по-долу и котките - спят по около 14 часа, предимно през деня. За мечките да не говорим - спят цяла зима.

Едно от сериозните заболявания от групата на т.нар. нарушения на дишането по време на сън е Синдромът на обструктивна сънна апнея (ОСАС). Среща се при 4% от мъжете и 2% от жените в средна възраст. Характеризира се с повтарящи се и продължаващи повече от 10 секунди прекъсвания (апнеи) или намалявания (хипопнеи) на дихателния поток. Средната възраст, в която се проявява е 45-50 години. Значително по-често е при хора с наднормено тегло. Редица други фактори допринасят за развитието на болестта – фамилна обремененост, хормонални промени, анатомични аномалии в орофациалната област, както и не на последно място – поведенческите рискови фактори, като тютюнопушене и особено употребата на алкохол и хипнотици.

Синдромът на сънната апнея е опасен, тъй като може да доведе до развитие на трайна артериална и белодробна хипертензия, нарушения на сърдечния ритъм и сърдечна недостатъчност. Той увеличава риска от инфаркт на миокарда, нарушения на мозъчното кръвообращение и внезапна сърдечна смърт по време насън.

Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес