За нормална телесна температура се счита 36,6°C (когато се измерва в подмишницата), въпреки че нормално телесната температура може да варира между 36,2-36,9°C. Температура под 36°C се счита за ниска. Това състояние се нарича още хипотермия. Хипотермията обикновено е придружена от намаляване на пулса, кръвното налягане и сърдечната честота (сърдечна честота). Когато телесната температура падне до 35°C и по-ниска, много системи в тялото започват да се провалят. Да останеш в това състояние за дълго време е изпълнено с много сериозни последици. В състояние на хипотермия метаболизмът се нарушава, нуждата на тялото от кислород намалява, човек изпитва слабост и сънливост.
Хипоталамусът е отговорен за терморегулацията в тялото. Когато телесната температура падне под нормалната, хипоталамусът дава сигнал за започване на процеса на вазоконстрикция (вазоконстрикция), намалявайки топлообмена и по този начин се опитва да поддържа максимална топлина. Също така, при по-ниска телесна температура, тялото започва процеса на увеличаване на производството на топлина - треперене, тоест причинявайки мускулни контракции, тялото се опитва да се затопли (мускулна термогенеза).
Коя температура трябва да се свали и как най-добре да го направите?
Ако настъпи хипотермия, е необходимо телесната температура да се върне към нормалното възможно най-бързо, но това трябва да се прави внимателно и постепенно, като се използва „суха“ топлина.
Често човек се поставя в състояние на хипотермия специално за медицински цели. Те правят това, за да намалят кръвното налягане и вероятността от кървене по време на сърдечна операция или вътречерепен кръвоизлив.
Причини
Намаляването на телесната температура може да бъде причинено по различни причини. Рязкото понижаване на телесната температура може да бъде причинено от следните фактори:
· дълъг престой на човек на студено в недостатъчно топло облекло (екстремна форма на такава хипотермия при тежки условия на замръзване може да бъде измръзване);
· излагане на студена вода;
· носенето на мокри дрехи за дълго време;
· приемане на твърде много антипиретици за инфекциозни заболявания;
· използването на специални анестетици по време на хирургични операции.
Какво задължително да ядем при висока температура и какво не може да ядем?
Постоянно понижената телесна температура с 1-1,5°C, придружена и от обща слабост, може да бъде причинена от:
· хронична умора;
· анемия (липса на желязо в организма);
· намален имунитет;
· липса на витамин С (витаминоза С);
· наличието на хипотиреоидизъм (намалена активност на щитовидната жлеза);
· наличието на нарушения във функционирането на надбъбречните жлези;
· бременност (особено в ранните етапи на бременността);
· някои инфекциозни заболявания (например холера);
· грип или други остри респираторни инфекции (в редки случаи на някои етапи от тези заболявания може да се наблюдава ниска телесна температура);
· мозъчни заболявания;
· хронични болести;
· тежка дехидратация.