България е истинска страна на лютеницата. Първото нещо, за което се сещаме е сладкият пипер, който наричаме български. И тук готвят изненадващо вкусна закуска, наречена лютеница.
Съставът на лютеницата е много, много, много прост - сладки чушки, домати и патладжани. За вкус и аромат се добавят 2 подправки (кимион и пресен магданоз), чесън, смлян черен пипер, сол и захар.
Кой е измислил лютеницата, защо е толкова популярна в България, а също така, някои тайни за приготвянето на истинска домашна лютеница.
Какво е лютеница?
Лютеницата е сос, дресинг, предястие с невероятно богат, пронизващ аромат и вкус. Но за да се получи точно такава, човек трябва да се опита и да спазва всички правила за подготовката й.
Сладкият пипер е основната съставка на лютеницата. Останалите компоненти могат да бъдат променени по ваша преценка, най-често патладжаните и доматите действат като добавка. Но ако търсите, можете да намерите варианти с картофи, моркови и т.н.
ТРИК, с който да съкратите времето за варене на лютеница наполовина
Полезни съвети
Вкусът на лютеницата значително зависи от качеството на зеленчуците, затова трябва да изберете дебелостенни червени чушки, месести домати и сладки моркови:
1. Патладжанът е по-добре да се пече цял, тогава той ще е по-сочен. За да не се спукат патладжаните при печене, трябва да се надупчат с нож на няколко места. Печенето на патладжана на половинки ще доведе до по-суха текстура.
2. Чушките, когато се пекат, ще запазят сока вътре, който се използва при по-нататъшното приготвяне на соса.
3. Количеството захар и сол може да се регулира на вкус.
4. Солта не трябва да е йодирана.
5. Българските домакини използват гроздов оцет в готвенето, но е допустимо да се използва ябълков или винен оцет, но не балсамов.
6. Кимионът е по желание.
7. Магданозът също е по желание, но става невероятен вкуса на лютеницата.
Ето какво има в селската лютеница, за да е толкова вкусна
Консистенцията на лютеницата зависи от начина на нарязване на зеленчуците: смилането с блендер прави соса по-гладък и копринен, а ако зеленчуците се нарязват с нож или се минават през месомелачка, текстурата ще бъде разнородна и сосът ще прилича повече на зеленчуков хайвер.
Ако смятате да използвате лютеницата веднага или до една седмица, тогава не е необходимо да я стерилизирате, а трябва да я съхранявате в хладилник в затворен съд. И ако сосът е приготвен за зимата, тогава е необходимо да стерилизирате бурканите и те трябва да се съхраняват на хладно място.