Чували ли сте за зеленчука едамаме? А запознати ли сте с всичките му полезни свойства? Едамаме най-често може да срещнем в японската култура, а у нас – в азиатските ресторанти. Зеленчукът представлява неузряла соя, все още в обвивката си. Може да се консумира варен, задушен и запечен, добре подправен. В нашата култура едамаме не е особено известен продукт и може да го открием най-вече в замразен вариант. Ако не сте запознати с ползите от приема му, останете до края и разберете за какво може да ви помогне едамаме.
Как да си направим салса от царевица и черен боб?
Богат на хранителни вещества, фибри и протеини
Едамаме съдържа много полезни хранителни вещества и витамини, някои от които са калий, натрий, фосфор, мед, витамини А, С, К, желязо, калций и др. Зеленчукът е нискокалоричен и може да се консумира при всякакви диети. Фибрите се намират освен в соята, но и в шушулката. Една чаша едамаме може да ви набави една трета от дневния прием на фибри – цели 8 грама.
Протеините в едамамето са повод зеленчукът да е и чудесен заместител на месото при хората, които не го консумират. Ако трябва да сравним например 100 грама пилешко месо и една чаша едамаме – месото съдържа 24 г протеин, а едамамето 18 г. Това обяснява защо веганите и вегетарианците се обръщат към соята и отдават толкова голяма значимост на продукта.
Ползи за сърцето
В състава на едамаме се съдържат и редица полезни мазнини. Те са от особено значение за правилното функциониране на сърцето. Спомагат също за понижаване нивата на холестерола и поддържане на нормално кръвно налягане. Едамаме съдържа и омега-3 и омега-6 мастни киселини. Ако трябва да дадем пример, чаша от зеленчука съдържа приблизирелно 6 г омега-6 и 0,3 г омега-3 мастни киселини.
Спомага за намаляване на теглото
Вече споменахме за полезните свойства на едамаме, както и че е нискокалоричен продукт. Това го прави напълно подходящ за добавяне към менюто, когато искаме да свалим излишните мазнини. Фибрите, заедно с протеините и полезните мазнини, имат засищащ ефект. Освен това спомагат за нормализирането на инсулиновите нива и тези на холестерола.
Може да презентирате любимите си азиатски рецепти и ястия пред вашите гости, като им разкажете за всичките положителни свойства на едамаме. Поставяйте го по-често на трапезата си и наред с балансирано и здравословно хранене ще постигнете чудесни резултати за здравето и теглото си.
Най-старата рецепта за боб по манастирски
Едамаме в борбата с депресията
Колкото и странно да ви звучи, зеленчукът е богат и на фолиева киселина, която се справя с понижаването на депресивните нива. Киселината възпира прекаленото производство на хормона хоцистеин, който пречи на производството на допамин и серотонин. Така чрез консумацията на едамаме ще сте хем здравословни, хем щастливи.