Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Операция "Барбароса" – какво трябва да знаем за нея?

22 юни 2022, 09:17 часа

На 22 юни през 1941 година Вермахтът напада СССР. Месеци наред Адолф Хитлер и генералите му се подготвят за този момент. Те не обявяват война, нито се съобразяват с подписания със Сталин Пакт за ненападение.

Какво трябва да знаем за Операция „Барбароса“?

Над три и половина милиона войници нахлуват безпощадно. Линията на бойните действия се простира на повече от 1600 километра. Този фронт е определян като най-дълъг в историята.

Войниците на Червената армия са били напълно неподготвени за нападенията на германските войски.

До този момент Сталин е пренебрегвал всички предупреждения за война, защото не е вярвал, че Хитлер е способен да нападне СССР. Именно това го кара да не предприема каквито и да е било подготвителни действия.

Хитлер гледа на атаката срещу Съветския съюз като кръстоносен поход срещу „световното еврейство“ и комунизма. Затова и името на тази операция на 22 юни 1941 година е „Барбароса“. То е в чест на Фридрих I Барбароса. Той води Свещената римска империя в кръстоносен поход през 12 век.

Войната на Хитлер срещу СССР е разглеждана като унищожителна война.

Настъпва повратна точка. В самото начало германските войски са били убедени, че ще сломят Червената армия. Те са вярвали, че много скоро ще падне и Москва. Битката е била много по-кървава и ожесточена, отколкото са мислили. Решаваща роля взима това, че Вермахтът е бил неподготвен за минусовите температури, достигащи 50 градуса.

На 2 февруари става ясно, че плановете на Хитлер да превземе СССР са напълно неизпълними. Операция „Барбароса“ среща провал и това е считано за обратна точка във Втората световна война.

Победата на Съветския съюз не е от най-сладките, защото руснаците плащат ужасяващо висока цена за нея. Били са убити 27 милиона души, от които 14 милиона цивилни граждани.

Мария Стратиева
Мария Стратиева Отговорен редактор
Новините днес