Електронното банкиране се превърна в ежедневна част от съвременните финанси. Не може да се отрече, че носи много ползи за потребителите, но има и някои недостатъци, за които трябва да се вземат някои предпазни мерки.
Още: Как да разберете дали детето ви е "кристално" - каква е характеристиката и мисията им
Още: Психолог: Защо се самосаботираме - скрит страх от собствения ни успех
Това се дължи на факта, че измамите с онлайн и телефонно банкиране се превърнаха в цел на голям брой компютърни хакери, които се опитват по различни методи да получат лични данни на потребителите, за да проникнат в банковите им сметки.
Затова винаги е препоръчително да се вземат предпазни мерки, така че рискът да бъдем ограбени от електронните крадци да е сведен до минимум.
Съвети за безопасност при използване на електронно банкиране
Още: 12 важни урока, които научавате, когато някой ви разочарова
Още: Учителят Дънов: Когато дойде котка у един дом, този дом прогресира
Съставихме компилация от някои съвети за сигурност, които можете да следвате, когато използвате електронно банкиране.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 20 февруари, от Елисавета Багряна
Още: Църковен календар за март 2025: Кога започват Великденските пости и кога е Благовещение
Актуализирайте операционната система на вашите устройства
Няма значение дали вашата операционна система е Windows, Андроид или iОS: винаги е важно да я поддържате актуализирана. Това е така, защото актуализациите на сигурността са отговорни за отстраняването на някои от дупките в сигурността, които правят устройствата ни уязвими за хакери.
Задайте вашите предпочитания за сигурност
Още: Лунен календар за март 2025: Кога е най-добре да подстрижете и да боядисате косата си
Още: 20 февруари - какъв църковен празник е, какво трябва и не трябва да се прави
Ако смятате, че сте особено уязвими, се препоръчва да промените предпочитанията си за сигурност за електронно банкиране, за да затрудните достъпа до онлайн банкови сметки. Например методи като двуфакторна автентификация могат да бъдат от голяма помощ.
Никога не споделяйте паролите си с други
Дори с хора на които имате доверие! Не забравяйте, че споделянето на вашите пароли с някой друг винаги е риск. Ето защо основната предпазна мярка е да не споделяте паролата си с никого.
Не използвайте паролата си за електронно банкиране на други сайтове
Основната предпазна мярка е да не използвате една и съща парола на различни сайтове. Това е особено рисковано, ако използвате същата парола за вашето онлайн банкиране на сайтове, които са по-слаба система за сигурност на своите потребители в сравнение със сайтовете за онлайн банкиране.
Ако се уверите, че използвате уникална парола за всеки сайт, сигурността ще се подобри значително.
Затворете електронното банкиране, когато не го използвате
Повечето услуги за електронно банкиране автоматично затварят сесията, когато забележат, че потребителят е неактивен. Това обаче отнема няколко минути, за да се случи. Оставяйки компютъра си само с отворено електронно банкиране, рискувате някой да получи достъп до компютъра ви докато ви няма и по този начин и до вашата сметка за онлайн банкиране.
Бъдете много внимателни, ако ви поискат лична информация
Една от най-често срещаните техники за измама е някой да се преструва на банков служител и да ви поиска данни за достъп. Това може да стане чрез уебсайтове, телефонни обаждания или дори имейли. Винаги помнете, че никое електронно банкиране не трябва да изисква личните ви данни, тъй като вече сте ги предоставили при настройването на банковата си сметка.