Съществуват прости техники за потискане на гнева, използвани от високоинтелигентни хора.
Понякога в живота трябва да преодолеят конфликни ситуации. В такива моменти е много важно да можете да се контролирате и да не се предавате изцяло на властта на гнева, който е способен да ви завладее. Това са няколко лесни начина за справяне с идващия гняв, които високо интелигентните хора ползват.
1. Гневът не е най-добрият помощник
Първо, трябва да разберем защо се ядосваме, например при спор. Често това става, когато се страем да предадем на събеседника важна за нас информация, но тя бива отхвърлена или просто не се приема. В този случай оставаме нечути, неразбрани, става досадно. Но агресията, включително пасивната, силно отблъсква хората. Този стил на общуване едва ли ще доведе до логичен край на разговора. За да се окаже, че вашият диалог е по-смислен и сте постигнали своята цел, трябва да се опитате да забравите за гнева и да предприемете друга стратегия.
Как да се справим с гнева? Съвети от психолог Силвия Маринова
2. Започнете да слушате себе си
В моментите, когато осъзнаете, че вече започвате да кипите от гняв, опитайте се да се вслушате в себе си и да разберете какво точно чувствате в момента. Вероятно не сте водени от гняв, а от негодувание, тъга или отхвърляне. Така ще ви бъде по-лесно да откриете причината за състоянието си и да се справите с последствието – гнева. Ако не можете да разберете тук и сега в себе си, със своето състояние, тогава е по-добре да изчакате. В противен случай диалогът може да стигне до задънена улица, където в резултат ще има няколко души, обидени един от друг, и нерешен проблем. Разходете се на чист въздух, отидете на кафене, разберете се. С нови, свежи мисли влезте отново в диалог.
3-те зодии, които имат опасни изблици на гняв
3. Попитайте събеседника
В гнева си често започваме да мислим само за себе си, за чувствата си, напълно забравяме, че нашият събеседник е също човек със собствени възгледи, позиция и чувства. Егоизмът, който имаме в ядосано състояние, често може да обърне разговора в грешна посока с лош изход. В този случай е важно да разберете гледната точка на опонента, да се поставите на негово място и едва след това да направите някои заключения. Най-вероятно не искате да нараните, а просто се опитвате да защитите тяхната гледна точка. Покажете искрен интерес към неговите виждания за ситуацията, спокойно обяснете вашите. Решението на проблема няма да закъснее, ако двамата се опитат да го разрешат по мирен път, уважавайки се.