Не опитвайте този метод за „възобновяване на огъня на любовта“ с вашия съпруг или съпруга, когато страстта е угаснала. В брака подобна техника може да развали всичко.
Има негласен закон: ако обърнете внимание на мъж или жена, тогава привлекателността на този човек веднага се увеличава в очите на другите. Сякаш веднага става с една глава по-висок и вие също искате да се срещнете с него или да го ухажвате.
Но се оказва, че когато става дума за отношения в двойка, това правило работи по съвсем различен начин. И трябва да го обмислите, ако сте женени и умишлено провокирате партньора си към ревност.
Още: 10 съвета как да спрем да ревнуваме даден мъж безпричинно
Реакцията ще бъде различна
Учените проведоха проучване, чиято цел беше да разберете: кара ли ви вниманието на противоположния пол да желаете повече партньора си? Или е отблъскващо?
За да направят това, експертите проведоха три малки експеримента. На тях присъстваха двойки, които имат дългогодишна връзка.
Още: Стихотворение за 30 май 2024
В първия експеримент всеки участник е бил помолен да визуализира сценарий, в който техният партньор проявява интерес към противоположния пол. Например, хората започнаха открито да се взират в момиче в бар, въпреки че беше с приятеля си.
Във второто проучване изследователите създадоха реалистична, но контролирана среда, за да проучат реакциите на нежелано внимание от романтичен партньор. За това те поставиха очила за виртуална реалност на участниците - всеки човек наблюдаваше как половинката му уж флиртува с противоположния пол.
И в третия експеримент изследователите преминаха от въображаеми сценарии към преживявания от реалния живот. Участниците бяха помолени да си припомнят и опишат минал епизод от тяхната връзка, в който някой е проявил несподелен интерес към техния партньор или е взаимодействал неутрално с тях.
Още: Какво поведение веднага издава ревнивия мъж?
Резултат от експеримента
Хората винаги реагираха на вниманието към партньора си, но стойността му в очите им не се увеличава. Напротив, появяват се само отрицателни емоции: страх, гняв, възмущение, отвращение. Освен това, те се появяват дори в най-невинните сцени - например, ако някой просто се усмихне на другия и махне с ръка.
Защо се случва това? Всичко е въпрос на ангажираност.
Когато сте необвързани, външният интерес към потенциален партньор може да послужи като ценен сигнал за желание. Но в сериозна връзка същото това внимание може да се възприеме като заплаха. Страхът от загуба на партньора може да предизвика каскада от защитни реакции. За да се предпазим от потенциална болка, можем да създадем емоционална дистанция и да спрем да инвестираме във взаимоотношения, надявайки се да смекчим удара, ако страховете ни се материализират.
В същото време човек изпитва гняв, който възниква на фона на страха. В края на краищата този, който проявява внимание към любимия, се счита за съперник. Има желание да направите нещо или дори да отмъстите на партньора, докато той може да не е виновен за нищо.
От това може да се направи едно заключение: не се опитвайте да карате партньора си да ревнува, за да „затоплите“ емоциите му. Експериментът показва, че това може да има напълно обратен ефект.