Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-опасното езеро - убива за 1 час с радиация

22 декември 2023, 10:17 часа

Разположено в южната част на планината Урал, близо до град Челябинск, езерото Карачай някога е било живописен водоем, заобиколен от пищни пейзажи. Превръщането му в смъртоносен резервоар обаче започва в средата на 20-и век, по време на разгара на ядрените амбиции на Съветския съюз. Производственото обединение "Маяк", секретно ядрено съоръжение, използва езерото като депо за радиоактивни отпадъци, изхвърляйки огромни количества замърсен материал директно във водите му.

Езерото Карачай в Русия е страховито свидетелство за опасностите, които крият неконтролираните промишлени практики, и за опустошителните последици от ядреното замърсяване. Често наричано "най-опасното езеро в света", Карачай е спечелило тази зловеща титла заради смъртоносните си нива на радиация, които могат да причинят смърт само в рамките на един час от излагането.

В продължение на няколко десетилетия Карачай се превръща в токсично хранилище за ядрени странични продукти, като натрупва тревожна концентрация на радиоактивни вещества като цезий, стронций и плутоний. Замърсяването на езерото достига безпрецедентни нива, превръщайки го в един от най-опасните обекти на планетата. Интензивността на радиацията в Карачай е поразителна, като според някои данни престоят само един час в близост до бреговете му може да бъде смъртоносен.

Последиците от токсичното наследство на Карачай се простират далеч отвъд непосредствената му близост. Замърсените води на езерото са довели до сериозни здравословни проблеми сред местното население, включително повишен брой случаи на рак и други заболявания, свързани с радиацията. Освен това са засегнати и подпочвените води около езерото, което представлява дългосрочна заплаха за екологичното равновесие в региона.

Усилията за справяне с опасностите, породени от Карачай, са предизвикателство. Първоначално съветските власти пазят токсичността на езерото в строго пазена тайна, а истинската степен на замърсяване става широко известна едва след разпадането на Съветския съюз. Оттогава руското правителство признава проблема, но е изправено пред сериозни предизвикателства при прилагането на ефективни мерки за почистване.

Направени са многобройни опити за ограничаване на замърсяването, включително изграждането на бетонна шапка върху повърхността на езерото, за да се предотврати разпространението на радиоактивен прах. Огромният мащаб на замърсяването и постоянната заплаха, която то представлява за човешкото здраве, обаче правят пълното отстраняване на последиците сложна и трудна задача.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес