Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-опасното дърво в света

28 януари 2022, 09:45 часа

Да си представим следната приятна ситуация: вие сте на почивка на Карибите. Или в Бразилия (тя е там, близо до Карибите). И ето че един ден, както се разхождате по морския бряг, виждате красиво дърво (прилича на ябълково или гуава – сигурно се досещате, че гуавата пък прилича на ябълка), а пясъкът под него е осеян с дребни, но много ароматни плодове. Натурален продукт, ах, какво щастие! Взимате един плод и внимателно отхапвате от него. Той е сладък и сочен. Вкусно!

Изминават минута, две... Внезапно чувствате, че сякаш сте хапнали малко напалм и към него сте пийнали сярна киселина. В гърлото ви започва да пари, не се трае, невъзможно е да се преглъща! Спазми, вода не помага! В стомаха също изгаряща болка! Какво става?

Ако сте само нахапали плода, тогава шансът ви да останете живи е сравнително добър! Но в случай че сте изконсумирали цялата „ябълка“, просто нямате никакви шансове. Защото дървото, чиито плодове ухаят толкова опияняващо и примамливо, е известно като „дървото на смъртта“. Учените са му дали името „манцинела“ (манзинила, маншинела).

Манцинелата е опасна с всички свои части - кората, плодовете, листата, цветовете и даже росата, капеща от клоните, са отровни. В миналото коварното дърво е причинило смъртта на стотици испански конкистадори, английски пирати и най-обикновени европейски моряци. Манцинелата продължава да убива и досега, защото не винаги е оградена с табели, предупреждаващи за опасността. Случва се да пострадат туристи, и то не само вкусили смъртоносните „ябълки", но и които са отсядали на почивка под сянката на широко разклонената корона. 

Манцинелата е най-опасното дърво в света и заради изключителните си отровни свойства дори има регистрация в Книгата на рекордите Гинес. Спада към вечнозелените дървета и цъфти целогодишно. Много обича влагата, затова най-често вирее по морските брегове. Съдържа млечен сок, в чийто състав е включено отровното вещество форбол - извънредно силен канцероген. Сокът има токсичен ефект върху човешкия организъм, силно дразни кожата и лигавиците. Дори само няколко капки причиняват тежки изгаряния и образуване на мехури; могат да прогорят дори памучни тъкани.

Консумацията на плодовете на манцинелата изгаря хранопровода и гърлото. Ако сокът й проникне в стомаха, причинява перфорация на стените. В случай, че сокът попадне в очите, то дори и най-малкото количество ще доведе до пълно ослепяване. Токсинът форбол се разтваря във водата. Затова, ако се приютите под клоните на манцинела от слънцето или от дъжд и отровната роса от листата капне върху кожата ви, със сигурност ще причини тежки изгаряния. Попадането на форбол във всяка, дори и най-малката открита рана, неизбежно води до смъртоносно отравяне.

Дървото е така опасно, че в средата на XVIII век на остров Порто Рико се заели да го изсекат напълно. Уви, не успели - при сечта отровният млечен сок попадал върху дърварите, което причинявало тежки изгаряния и слепота. Опитали да го изгорят – но димът също се оказал отровен. Поради изключителната токсичност на манцинелата, всичките опити за борба с отровното дърво така и завършили с неуспех.

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес