Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Най-дългата река в България – проверете дали ще я познаете

10 март 2022, 16:15 часа

Реките в страната са сравнително къси и не много дълбоки. Най-дългата река в България е река Искър, която е дълга 368 км.

Въпреки гъстата речна мрежа, България, освен Дунав, няма други плавателни реки. Притоците на Дунав извират от Стара планина, с изключение на река Искър, която води началото си от Витоша. В Черно море се вливат следните реки: р. Провадийска, Камчия, Ропотамо, Дяволска река, Велека, Резовская река и др. Последните три реки произлизат от Странджа планина. Река Марица и най-големият й приток Тунджа събират водата си от южните склонове на Стара планина и северните склонове на Родопите.

Искър е десен приток на река Дунав. С дължина от 368 км, тя е най-дългата река, която тече изцяло в границите на България. Води началото си под формата на три разклона от най-високата планинска верига на Балканите Рила, тя тече на север и се влива в река Дунав. Течейки на север, захранва най-голямото изкуствено езеро в страната, язовир Искър, образува вододел между Витоша и Плана на запад и Средногорската верига на изток, преди да навлезе в Софийската котловина.

Оттук река Искър минава през Стара планина, образувайки внушителната 84-километрова Искърска клисура и, пресичайки планините, нейното водно течение преминава в североизточна посока към Лакатник. Северно от Стара планина реката пресича Дунавската равнина и накрая се влива в Дунав между селата Байкал и Гиген. В геоложко отношение Искър е най-старата река на Балканския полуостров.

Горното течение на Искър се разклонява на три и тече по северните склонове на Рила. Черни Искър е дълга 23 км и се счита за главния ствол на реката. Извира от Чамовско езеро (2500 м) североизточно от връх Дамга (2669 м), а оттам реката тече в североизточна посока през Говедарската котловина, захранвана от водите на Чанакголското, Малевишкото и Урдското езера.

Нейният вододел се оттича на 8617 км в областите на София, Враца, Ловеч и Плевен. Река Искър тече през девет града и много села. Във водния басейн на река Искър живеят над 50 вида риби.

Река Искър е от голямо стопанско значение за България, осигурявайки вода на столицата и редица промишлени предприятия. Водите й се използват за напояване и производство на електроенергия, а живописните клисури и скални образувания по пътя й осигуряват отлични условия за туристически отдих. Въпреки че Искър не е плавателен, долината му е много важна за транспорт, особено по Искърското дефиле, което е едно от трите прохода в Стара планина, през които минава жп транспорт.

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес