Места е една от най-големите реки в България. Въпреки че по-малко от 50% от дължината и е на територията на България, това са все пак цели 126 км. Има няколко населени места, разположени по поречието на реката,но само едно от тях е град. Днес ще ви разкажем повече за него.
Кой град е разположен на река Места
Единственият български град е Якоруда. Причината да има толкова малко населени места на тази река е, че тя минава по силно планински терен. Същото се наблюдава и на гръцката територия, където на повече от 100 километра има само 3 села. Ето кои са всички населени места на река Места в България:
1. Град Якоруда
Изглежда, че Якоруда, както и много други населени места, разполага с изключително богата история. Градът е съществувал още по времето на траките и по-късно е играл важна роля за римляните. Причината за това е включването му в един от техните големи военни пътища - Виа Егнация. Този път свързва долината на река Марица и град Пловдив с голяма значимост и поради тази причина в продължение на години на него е била изградена крепост.
В рамките на Османската империя, Якоруда се наслаждава на някои привилегии. Понеже е част от вакъф, това го освобождава от определени данъци. През Възраждането, Якоруда става изключително живо и активно българско селище. Това се дължи на развитото скотовъдство и производството на катран, които осигуряват средства на голяма част от местните жители. В селището има революционна организация, която е свързана с Априлското въстание. След решенията на Берлинския конгрес от лятото на 1878 г., Якоруда остава в рамките на Османската империя. Този води до участието на местните хора в последвалите въстания - Кресненско-Разложко (1878) и Илинденското. Якоруда е освободен през 1912 г. и става част от българската държава, а през 1964 г. вече е обявен за град.
2. с. Юруково - община Якоруда
3. с. Дагоново - община Белица
Разположено на източния бряг на река Места, между Рила и Родопите. Дълго време е махала - част от село Бабяк до 1965 г., когато е отделено като отделно населено място.
4. с.Краище - община Белица
Интересното за него е, че е едно от селата, които са разположени на най-голяма надморска височина в страната - цели 896 метра.
5. с.Места - община Банско
Селото е известно със скалното образувание Пиростията - върху 3 гранитни стълба е разположена полусферична плоча и диаметър приблизително около 2 метра.
6. с.Господинци - община Гоце Делчев
Известно е средновековната Господинска крепост, която е пазила прохода през Момина клисура. Старото име на селото е Циропол.
7. с.Блатска - община Хаджидимово
Както Господинци, селото Блатска е свързано с определена крепост - Хисар, която е защитавала пътя край река Места. Това е засвидетелствано и в османските архивни документи още през средата на XVII век.