Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

На каква дълбочина е потънал "Титаник"?

02 октомври 2023, 14:20 часа

Най-големият круизен кораб в света

RMS Titanic е един от трите британски лайнера от типа “Олимпик” (заедно с “Британик” и “Олимпик”). Построен е през 1911 г. от компанията “Уайт стар лайн” в корабостроителницата Harland and Wolff в Белфаст, с водоизместимост около 66 000 т. Тежи 46 329 т и е с дължина 269 м. Достига 24 възела (около 45 км/ч).
Корабът има 11 палуби, ресторанти, барове, зимни градини, салони за танци, гимнастически зали, алеи за разходки, включително площадки за ролкови кънки и турска баня. За забавлението на пътниците се грижат 25 професионални музиканта.

Съкращението RMS в името означава “Кралски пощенски кораб” и се поставя пред имената на кораби, които пренасят пощенски пратки по договор с британската държавна пощенска служба Royal Mail.

През април 1912 г. предприема първия си трансатлантически рейс от Саутхемптън (Англия), с кратки спирки в Шербур (Франция) и Коув (Ирландия) до Ню Йорк. Разстоянието между двата бряга на Атлантика трябва да се премине за 5 денонощия.

Потъналият преди 110 години Титаник ще изчезне напълно до 2050 г.

Потъването

“Титаник” потъва в нощта на 14 срещу 15 април 1912 г. в северната част на Атлантическия океан в резултат от сблъсък с айсберг. Корабът потъва за 2 часа и 20 минути. В момента на катастрофата на борда има 1316 пътници и 891 души екипаж, общо 2207 души. От тях се спасяват 707, а загиналите са 1502. Предполага се, че на кораба има и около 50 българи, от които 38 души загиват. Капитан на кораба е опитният Едуард Джон Смит, с над 38-годишен стаж.

Причината за разтърстващия удар през нощта е сблъсъкът с 300 000-тонен айсберг, в който корабът се удря, на 300 морски мили от Нюфаундленд. Макар презокеанският лайнер да има капацитет да поеме 2511 пътници, той разполага със спасителни лодки само за 1178 души. За съжаление, капацитетът дори на тези лодки не е използван напълно по време на евакуацията. Повечето от 1500-те жертви на “Титаник” загиват от хипотермия на повърхността на ледените води.

На каква дълбочина потъва “Титаник”?

На 3795 метра

Дълги години изследователи търсят останките на потъналия кораб. Успехът идва през 1985 г. На 1 септември 1985 г. съвместна американско-френска експедиция локализира останките от кораба. Следващата године Робърт Балард от Удсхолския океаногеографски институт с екипа си достига останките на кораба, които са на дълбочина 3795 м.

Правят множество снимки и видеозаписи. Не откриват никаква пробойна по десния борд на кораба, а само подбитости по обшивката и пропуквания в местата на нитовите заклепки. Оттук правят изводи, че бордът на кораба не е разрязан, а не е издържал и се е разпорил по нитовете в мястото на удара от налягането при срещата с айсберга.

Вижте кораба "Титаник", заснет през 1986 г. на дъното на океана (ВИДЕО)

Може ли да се видят останките от “Титаник” днес?

Да, всеки може да види останкито от трагично потъналия кораб “Титаник” днес.

Макар потъването на “Титаник” е една от най-тежките катастрофи в историята, това събитие се радва на огромна популярност в литературата, киното, дори в индустрията за приключения.

От 2019 г. желаещите могат да се включат в една от шестте експедиции Titanic Survey и да се доближат до останките на потъналия кораб. Пътешествието започва от канадския остров Нюфаундленд и продължава 11 дни. За това време желаещите ще преминат всички обучения, необходими за оптимална подготовка във и под вода.

По време на пътуването пътниците ще бъдат настанени на различни платформи в океана, а същинското гмуркане продължава 6-8 часа. Гмуркането до останките на “Титаник”, които са на морското дъно (3800 м под морското равнище) продължава само около час и половина. Може да изследвате “Титаник” в малки подводници, придружени от капитан, трима специалисти по гмуркане и специален експерт по “Титаник”.
Необходими условия за това пътуване е да сте пълнолетен, да сте в добро физическо здраве, както и да разполагате с 92 000 евро на човек. Това е сумата на билета за първа класа на борда на “Титаник” през 1912 г.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес