Съдомиялната машина е много удобен уред, особено ако домакинството ви е по-голямо, а вие сте заети и имате куп други ангажименти. За да я ползвате, е необходимо просто да сложите мръсните съдове и прибори вътре и да натиснете няколко копчета. След като те излизат чисти, а вие трябва само да ги върнете по местата им. Това незаменимо удобство обаче крие своите рискове, ако не знаете какво не бива да слагате в съдомиялната. Има някои неща, които са забранени за ползване в нея.
Кристални съдове – тъй като миялна работи с висока температура, при измиване на съдовете кристалът може да се повреди и напука, както и да загуби блясъка си. Все пак можете да ползвате кристални съдове в съдомиялната, ако тя има специална програма за тях.
Емайлирани съдове – няма проблем, ако ги измиете веднъж или два пъти, но твърде честото миене може да повреди емайлираното покритие и съдовете вече да не вършат работа по предназначение.
Чугунени съдове – препоръчително е да не ги миете в съдомиялна, защото в противен случай тяхното омазняване, което е задължително, ще се отмине, може да ръждясат или да бъдат повредени по друг начин. Имайки предвид колко качествени са те и че могат да ви служат с години, по-добре да не рискувате нараняването им.
Медни съдове – те също са скъпи и качествени, ето защо ги защитете по най-добрия начин. Не ги почиствайте в миялната, защото може да се наруши медното покритие. Вероятно ще забележите и промяна в цвета, избеляване, напукване и т.н.
Ножове – избягвайте миялната за тях, защото те се затъпяват в нея. Високата температура може да повреди метала, затова ако ви се наложи да ги пуснете в машината, изберете по-ниска температура. Ако пък нямате такава програма, просто ги измийте на ръка.
Дъска за рязане – използва се толкова често, че почти винаги е мокра от поредното измиване. Няма смисъл постоянно да я слагате в миялната, защото може да се напука, изкриви или повреди по друг начин. По-добре я измийте по класическия начин – на ръка.
Меки пластмасови съдове – става дума за тези за еднократна употреба. Тях няма смисъл да почиствате. Ако обаче имате съдове от твърда пластмаса, няма проблем да ги сложите в съдомиялна.
Златни прибори – или такива със златно покритие. Горещата вода ще разяде покритието и само ще изхабите приборите. Измийте ги на ръка, за да се застраховате.
Дървени прибори – те също могат да се повредят от високата температура при миене. За да избегнете напукване или друга повреда, най-добре ги измийте ръчно.