Много хора са чували за сухата опашка, по която можете да познаете узрялата диня на тезгяха. Все пак има правила, които ще ви помогнат да изберете сладък плод и след това да се насладите на вкуса му.
Вероятно истинските фенове на дините имат свои собствени тайни, как да намерят най-зрелия сред десетки плодове - така че пулпата да е ярка, сочна и сладка. Тези, които купуват дини от време на време, обикновено се фокусират върху опашката и може би теглото: смята се, че колкото по-голяма е, толкова по-зряла и по-сладка е.
В началото на сезона на дините, който ще продължи почти до средата на есента, можете да следвате шест правила, които можете да проверите на практика.
Диня или пъпеш - кой плод е по-полезен
Признаците на зряла и сладка диня:
· Има цялостна и твърда кора.
· Ярък цвят на кората.
· Най-жълтото и дори оранжево светло петно от страната, където е лежала динята.
· Издава умерен звънлив звук при удар със свит пръст.
· Издава слабо скърцане, когато се компресира по надлъжната ос.
· Кората трудно се пробива с нокът. Ако пиронът лесно пробие кората на динята, това означава, че е незряла.
Също така, не трябва да опитвате диня на място или да купувате плодове, нарязани на парчета. По този начин рискувате да се отровите: вредните микроби се размножават много бързо на мястото на рязането. И, разбира се, купувайте ги на надеждни места и далеч от натоварени пътища - не забравяйте, че дините могат да абсорбират тежки метали от изгорелите газове, а вие определено не искате това.
Не забравяйте да измиете динята старателно, преди да я нарежете. Съхранявайте нарязаните дини и пъпеши само в хладилник. Ако след нарязване се окаже, че динята има кисела миризма, в никакъв случай не трябва да я ядете.
Диня и пъпеш - разрешено ли е да се ядат при диабет
Как да определите дали динята съдържа нитрати?
Ако нямате нитратомер със себе си, можете да опитате да определите нивото на нитратите в динята по външния й вид. Вярно, можете да направите това у дома, когато я отрежете.
Има три признака на нитратни дини:
· прекалено ярко ядро;
· вените на пулпата и вдлъбнатините под семената не са бели, а имат ясно изразен жълт оттенък;
· Разрезът на пулпата е идеално гладък, не е зърнест или хлабав.
Ако няма такива признаци, не трябва да оставяте голямо парче пулп в основата на кората от страх от възможни вредни вещества, достатъчно е 1-2 сантиметра. Пулпата на динените кори също съдържа много полезни неща - например магнезий, калий, голямо количество фибри, а в корите на някои сортове - ценната аминокиселина цитрулин, която се превръща в тялото в друга аминокиселина - аргинин. Аргининът повишава човешката издръжливост, ускорява растежа на мускулите и има много други полезни свойства, включително понижаване на нивата на холестерола и подобряване на паметта.
Между другото, знаете ли, че динята може да се яде не само така? От него можете да направите много интересни неща, включително супа.