Приготвените по този начин ястия ускоряват дегенерацията на мозъка. Освен това, това дори засяга умствените способности на потомството.
Причината е олиото за пържене. Дългосрочната консумация на рециклирано олио за дълбоко пържене е свързана с повишена невродегенерация, казва в изследвания, публикуван на уебсайта на Американското дружество по биохимия и молекулярна биология.
Оказва се, че вече втората порция пържени картофи вреди на мозъка. А в кафенетата и ресторантите има десетки такива порции на ден.
Колко често трябва да се сменя маслото за пържене в кетъринга?
Ето какво казват санитарните и епидемиологичните разпоредби от 2001 г.:
След 6-7 часа пържене мазнината се отцежда от фритюрника, фритюрникът се почиства старателно от трохи, загоряла мазнина и нишесте. Останалата мазнина се оставя да се утаи най-малко 4 часа, отделя се от утайката, след което след органолептична оценка се използва с нова порция мазнина за по-нататъшно пържене. Утайката се изхвърля.
Повторното използване на такава мазнина за пържене е разрешено само ако тя е с добро качество по отношение на органолептични показатели и степен на термично окисление.
Проучване установи по-високи нива на невродегенерация при плъхове, които са консумирали рециклирано масло и тяхното потомство в сравнение с плъхове на нормална диета.
Гризачи, хранени с претоплено масло в продължение на 30 дни, са имали повишен оксидативен стрес и възпаление в черния дроб.
Това е температурата, при която олиото за пържене става вредно
Според експерти, многократната употреба на едно и също олио за готвене го лишава от много от неговите естествени антиоксиданти. В същото време, то произвежда вредни компоненти като акриламид, трансмазнини, пероксиди и полярни съединения.
Учените казват, че добавките с омега-3 мастни киселини, както и куркуминът и оризанолът могат да бъдат полезни за намаляване на възпалението на черния дроб и невродегенерацията. Въпреки това, дори и в този случай, не трябва да преяждате с дълбоко пържени храни.
Сега изследователите се стремят да проучат как маслото за пържене влияе върху болестите на Алцхаймер и Паркинсон, както и върху риска от депресия, тревожност и невровъзпаления. Те ще продължат да изучават връзката между чревната микробиота и мозъка, за да ускорят търсенето на нови начини за борба с деменцията.