Ако не искате да купувате нова пералня всяка година, научете се да я почиствате редовно, за да удължите живота ѝ. Понякога обаче в нея се появява неприятна миризма, от която може да бъде трудно да се отървете дори след пране. Феновете на звездата за почистване г-жа Хинч споделиха лесни начини да поддържате пералната си машина чиста.
Те посъветваха да се използва евтино, естествено и изпитано във времето средство - калцинирана сода. За да се отървете от миризмата в пералнята и в същото време да я дезинфекцирате, изсипете чаша сода в барабана, като към нея добавите няколко супени лъжици лимонов сок. За максимален ефект трябва да се налее бял оцет в отделението на омекотителя.
Задайте режима на самопочистване или пране на 90 минути и готово. Евтино е и ефективно", пише един от потребителите на мрежата.
Много собственици на перални се сблъскват с неприятна миризма, идваща от барабана.
Експертите обясняват, че по-често неприятна миризма се появява, когато мухълът попадне в пералната машина. Това обикновено е случаят с машини с предно зареждане. Вертикалните машини изискват по-малко вода за един цикъл.
Също така, проблеми могат да се появят, ако използвате голямо количество прах или перилен препарат, подходящ само за ръчно пране. В такива случаи се получава много пяна и пералната машина просто не може да я отмие напълно. В резултат на това върху барабана и уплътнението на вратата се появява сапунен остатък - прах и мръсотия от дрехите се полепват към него. При топли и влажни условия такъв "коктейл" се превръща в благоприятна среда за бактерии и гъбички.
Друга възможна причина за неприятната миризма може да бъде запушване на дренажния маркуч или канализационната тръба, което не позволява на мръсната вода да се оттича. Понякога заради това остава в пералнята. Освен това, влагата насърчава появата на мухъл.
Експертите препоръчват да правите сервизно пране без дрехи и прах поне веднъж месечно, като зададете най-дългия цикъл с максимална температура. По този начин ще бъде възможно да се почисти не само барабанът, но и дренажният маркуч.
Освен това перилен препарат за машината може да се добави в отделението за прах, преди да го направите. За да направите това, смесете ¼ чаша вода със същото количество сода за хляб. След това полученият разтвор трябва да се добави в чекмеджето за перилен препарат. Специалистите съветват да налеете 2 чаши оцет в барабана на машината. За същите цели можете да използвате гранулирана лимонена киселина, като я добавите в барабана на пералната машина и започнете сервизното пране.
Препоръчително е винаги да избърсвате гуменото уплътнение на барабана, тъй като в него често се натрупва вода. Трябва да измиете добре както отделението за прах, така и за омекотителя.
Веднъж месечно се препоръчва почистване на филтъра на дренажната помпа, който се намира отдолу и е покрит с малък люк. За да направите това, трябва да изключите машината от контакта, да отворите този капак и да поставите парцал или контейнер под машината. След това можете да развиете филтъра. От дупката ще потече вода. Когато е напълно източен, трябва да изплакнете частта под течаща вода.