Анорексията е сериозно хранително разстройство, характеризиращо се с отказ да се поддържа здравословно телесно тегло, силен страх от напълняване и изкривен образ на тялото. Анорексията може да доведе до нездравословна, често опасна загуба на тегло. Всъщност желанието за отслабване може да стане по-важно от всичко друго. Може дори да загубите способността си да се виждате такива, каквито наистина сте.
Макар да е най-разпространена сред подрастващите жени, анорексията може да засегне жени и мъже от всички възрасти. Опитвате се да отслабнете чрез гладуване, физически упражнения или използване на разхлабителни лекарства, повръщане или други методи за пречистване след хранене. Мислите за диета, храна и тялото ви може да заеме цялото ви съзнание, пренебрегвайки приятели, семейството и други ваши ежедневни дейности. Животът се превръща в безмилостно преследване на идеята за слабо тяла и интензивна загуба на тегло. Колкото и да сте слаби, дори кльощави, никога не е достатъчно.
Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво
Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим
Силният страх от напълняване или отвращения от това как изглежда тялото превръща процеса на хранене в стресиращо занимание. И все пак, храната и какво не може да ядете е на практика всичко, за което мислите.
Колкото и саморазрушително да изглежда това, има надежда. С лечение, самопомощ и подкрепа, можете да прекъснете саморазрушителната власт, която анорексията има над вас, за да развиете по-реалистичен образ на тялото си и да възвърнете здравето и самочуствието си.
Видове анорексия
Съществуват три вида анорексия:
* Ограничителна анорексия
Загубата на теглото ви се постига чрез ограничаване на калориите (следване на драстични диети, гладуване, прекомерни упражнения).
* Пургативна анорексия
Загубата на тегло се постига чрез повръщане или използване на лаксативи и диуретици.
Още: Каква е разликата между анорексия и булимия?
Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?
Още: Традиции за изписване на бебе
* Атипична анорексия
Имате всички симптоми и опасни мании на анорексията, с изключение на това, че не сте с ниско тегло. Въпреки че все още може да сте в диапазон на здравословно тегло, вашите диетични или тренировъчни навици оказван силен стрес на тялото ви.
Страдам ли от анорексия?
Ако имате съмнения, че страдате от анорексия, отговорете на следните въпроси:
Още: Защо мравките не спят - научете причината?
Още: Ретрограден Марс - опасен или полезен е за зодиите?
* Мислите ли, че сте дебел/а, дори и хората да ви казват, че не е така?
* Ужасявате ли се от мисълта, че напълнявате?
* Лъжите ли останалите колко ядете и криете ли хранителните си навици от тях?
* Близките ви загрижени ли са от вашето отслабване, хранителни навици или външен вид?
* Спазвате ли диета, интензивни упражнения или прочистване, когато мислите, че сте преяли или недоволни от външния си вид?
* Чувствате ли се силни и уверени, когато не приемате храна, спортувате много интензивно или се прочиствате?
* Самочувствието ви зависи ли от теглото?
Признаци и симптоми на анорексия
Хората с анорексия често проявяват различни навици, но едно е общо при тях - те постоянно крият тези навици. Това може да затрудни първоначално техните близки и те да не забележат първите предупредителни симптоми.
Симптоми на хранително поведение
* Спазване на строга диета, макар да нямате нужда от това.
* Мания за калории, грамове мазнини и въглехидрати. Следите етикетите на всяка храна, измервате всяка порция, водите си хранителен дневник.
* Преструвате се, че ядете или лъжете, че ядете.
* Постоянно мислите за хранене. Готвите за други, събирате рецепти, четете кулинарни списания, докато почти не се храните.
* Имате странни хранителни ритуали. Отказвате да се храните около други хора или на обществени места. Нарязвате храната по точно определен начин, дъвчете я и изплювате след това, ядете в точно определена чиния.
Симптоми, свързани с външния вид
* Драматична загуба на тегло.
* Чувствате се с наднормено тегло на определени места - бедра, задни части, корем.
* Обсебени сте от тялото си или размера на дрехите.
* Много сте критични към външния си вид. Прекалено много отделяте на стоене пред огледалото и проверка за недостатъците си. Никога не сте достатъчно слаби.
* Отричате, че сте много слаби.
Симптоми на прочистване
* Използвате хапчета за отслабване, лаксативи или диуретици.
* Повръщате след хранене.
* “Наказателни” упражнения. Правите изморителни упражнения след хранене, за да изгорите току-що приетите калории.
Още: Какво представлява хлябът с квас?
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Още: Какво да направите, ако забележите, че някой ваш приятел има хранително разстройство?
Причини за анорексия и рискови фактори
Няма ясен отговор за причините за поява на анорексия. Това е сложно състояние, което възниква от комбинация от социални, емоционални и биологични фактори. Въпреки че идеализирането на слабата фигура в нашата култура играе огромна роля, има много други фактори, през които може да сте преминали в миналото - семейна среда, емоционални трудности, ниско самочувствие, травматични преживявания и др.
* Психологически причини
Хората с анорексия често са перфекционисти, които са склонни да бъдат “добрите” дъщери и синове и се фокусират да угодят на другите. Макар да изглеждат уверени, вътрешно се чувстват неадекватни, безпомощни и безполезни. През тяхната строго критична призма, те са пълен провал, ако не са перфектни.
* Семеен и социален натиск
Освен “културният” натиск да бъдеш слаб, съществува и семеен и социален натиск, който може да допринесе за поява на анорексия. Родителите обръщат много внимание на външния вид, спазване на диети или критикуват тялото ви. Стресови житейски събития - начало на пубертет или тежка раздяла - също могат да предизвикат анорексия.
* Биологични причини
Изследвания показват, че генетичното предразположение към анорекси може да се появи в семейството. Ако имате брат или сестра с анорексия, има 10 пъти по-голяма вероятност да я развиете също.
Добре е при първите симптоми на анорексия при вас или ваши близки, да се консултирате със специалист, защото лечението на по-късен етап е много по-трудно.
източник: https://www.helpguide.org/mental-health/eating-disorders/anorexia-nervosa
Лекар: За кои ранни симптоми на анорексия трябва да си отваряме очите?