Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лечебни билки, които трябва да събираме от юни до август 2023 г.

01 юли 2023, 09:00 часа

Лятото е в разгара си и е време да събираме лечебни билки. През 2023 г. всеки ще може да се запаси с ароматни билки, които ще помогнат за укрепване на имунитета, облекчаване на тревожност и депресия.

Събирането на летни дарове на природата е вълнуващо занимание, което включва не само събиране на лечебни растения, но и бране на гъби, както и на горски плодове. Експертите предлагат да се запознаете с основните растения, които се събират през лятото и да се варят за ежедневна употреба.

Юни

Началото на лятото е време за събиране на следните растения: риган, жълт кантарион, бял рожков, алое, зеленика, бреза, липа

Юли

В средата на лятото се берат следните билки: метличина, лайка, невен , коприва, малина (листа и пресни издънки), ягоди, тинтява, живовляк, мента, бял равнец, сладка детелина, хвощ, мащерка, пелин, цикория, безсмъртниче, лимонова котешка билка, градинска майорана.

Това са чудодейните билки, които всеки трябва да отглежда в дома си

Август

Краят на лятото е време за събиране на анасон (семена), петнист бял трън, обикновен хмел, лечебен градински чай, лилава ехинацея, жълтурчета, полска детелина, вратига, ерингиум, кимион, калико, оман, репей, глухарче, киселец, калина.

Има огромно количество билки, корени, семена и дървета, които се берат всяка година. Растенията е важно не само да се събират, но и да се изсушават правилно, така че да издържат дълго време и да не губят лечебните си свойства .

Как да сушим и съхраняваме лечебните растения?

След прибиране на реколтата растенията се сортират, отстраняват се отпадъците и се разпръскват с други билки. Не трябва да оставяте онези части от растенията, които са налазени от вредители или просто не са добри на външен вид.

Събраните лечебни суровини се сушат на сянка на чист въздух. Ярката слънчева светлина лишава растенията от уникални свойства и намалява времето им за използване. Най-добре е да подредите билки в проветриви беседки, на веранди и сенчести балкони. Оставя се да се суши върху разстлани тави или в сушилня на ниски температури.

9 супер билки и подправки с мощни ползи за здравето

Позволено е да се окачват китки от билки, но такива метли не трябва да са много плътни, за да не се задушат. Така част от реколтата ще стане безполезна.

Корените, извадени от земята, могат да се оставят да съхнат на слънце. Те се нарязват за бързо и качествено изсушаване, а също така се покриват с мрежа или марля, за да се пазят от насекомите.

Сушенето е завършено, когато растенията се раздробяват лесно и с малко усилия частите на растенията могат да бъдат смлени на прах с пръсти. При правилно изсушаване корените издават характерно пукане при счупване.

Съхранявайте готовите суровини в картонени кутии, хартиени торби, както и в буркани, специално предназначени за това. Важно е да запишете датата на опаковане на растенията, както и срокът на годност, който е различен за лекарствените суровини. Обикновено билките не се съхраняват повече от една година, но някои видове растения могат да се използват три години.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес