Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Къде в България се е произвеждала космическа храна?

03 ноември 2022, 15:17 часа

Какво си представят, като чуете за “космическа храна”? Нещо уникално, различно, непознато, приготвено в супер условия…Нищо подобно. Космическата храна е като обикновената, но приготвена при специални условия.

Какво представлява космическата храна?

Супа топчета, таратор, свинско месо, сарми, чушки със сирене, боб, кисело мляко, банани, боровинки, зеленчуци… Ето това е менюто на българските космонавти Георги Иванов и Александър Александров.

България е третата страна в света след САЩ и Русия, която започва да произвежда т.нар. “космическа храна”.

Технологията се основава на процеса на лиофилизация. Това е принцип във физиката, при който от непосредствено твърдо състояние, храната преминава в газообразно състояние. Продуктите предварително се замразяват, след което се изтеглят кристалите под вакуум, като така се получават много интересни по структура храни.

Какво измъчва космонавтите?

При този процес храните губят около 7-8 пъти от теглото си, но запазват ценните си съставки. В този вид продуктите могат да се съхраняват с години и лесно да се транспортират.

Тези храни са с много фина структура и консистенция. Съдържато 2-5% влага, но имат напълно съхранени хранителни биологично активни вещества и вкусово ароматен комплекс. При този метод на обработка протеините не се разрушават, витамините се запазват и ензимите съхраняват своята активност. На практика всяка храна може да се обработи по този начин с изключение на тази, която съдържа голямо количество захари и мазнини.
Лиофилизация е възможна и на вече готово ястия.

Къде се произвежда космическа храна?

В Института по криобиология и хранителни технологии към БАН.
Преди години заради близкото си сътрудничество със Съветския съюз, България попада в различни космически програми - за приготвяне на космическа храна и за подготовка и изпращане на астронавти.
Днес в Института вече не се приготвя храна за космонавти, а за алпинисти, авантюристи, както и за хора със специфични здравословни проблеми.

Учените от Института по криобиология и хранителни технологии са приготвяли храна за експедицията на проф. Христо Пимпирев в базата ни в Антарктида. Македонски алпинисти са поръчали специално замразена и суха наденица.

Колко български космонавти са летели в Космоса?

Менюта на българските космонавти

За първия български космонавт Георги Иванов, излетял в Космоса през април 1979 г., е създадено първото българско космическо меню по т.нар. проект “Шипка”. Менюто съдържа 27 вида лиофилизирани храни: супи, основни ястия, десерти, българско кисело мляко, плодове. Храната е предоставена на Георги Иванов и Николай Рукавишников /с когото летят заедно/ под формата на таблетки. Дневното меню е с минимизирана маса и обем - 300-500 г.

Менюто е адаптирано за четирикратно хранене на ден. Храните не съдържат консерванти и са с тройност до 5 години. Характерни са с пикантния си и традиционен за българската национална кухня вкус. 

В Космоса полита първият български космонавт Георги Иванов

Ето част от космическото меню:

*супи - лиофилизирана супа гулаш, супа топчета с месо, супа зеле с месо, таратор…
*основни ястия - лиофилизирано телешко месо с картофи, със зелен фасул, с лук, с гъби, мусака, сарми с лозов лист и др.
*млечни лиофилизирани десерти - краве мляко с нишесте и какао, кисело мляко, млечно-кисели десерти, обогатени с плодови и зърнени добавки, десерти с диетична извара и плодове, конфитюр, лиофилизирани варени млечни кремове и др.
*лиофилизирано кисело мляко - с шипково брашно, ябълково брашно, овесено брашно, портокал, смлени ядки и др.
*лиофилизирани плодове - висококачествени плодове, богати на минерални соли, микро- и макроелементи - ягоди, кайсии, ппраскови, пъпеши, киви и др.

За Георги Иванов се приготвя т.нар. сувенирен пакет, който включва изсушени плодове, ядки, лютеница.
За полета на Александър Александров през 1988 г. вече има разработени над 25 вида храни.

Милена Зънзова
Милена Зънзова Отговорен редактор
Новините днес