Общественият транспорт е жизненоважен за големите градове. Неговата задача е да покрие основните пътни артерии и да посрещне нуждите от придвижване на гражданите.
Метрото покрива тези нужди, позволявайки на хората да се придвижват бързо из града. През 1863 г. Лондон е първият град, който се сеща да разработи подземна железопътна система, която да облекчи движението на хората в града. Така се ражда първата в света метросистема. Подземната транспортна система след това бързо е възприета в други големи градове, които с времето създават широка мрежа. Подземната железница може да бъде измерена по километрите, които покрива, както и по броя на станциите и линиите. Но знаете ли кое е най-дългото метро в света? Ето го и него.
Кога е построено най-старото метро в света
Пекинското метро
Строителството на последното разширение на Първа линия на метрото в Пекин започва началото на 2024. Това е най-старата метролиния в Китай, открита през далечната 1969 г. Разширяването ще се простира на приблизително 21 километра в югозападните предградия на Пекин, като ще бъдат добавени нови 9 станции.
Първа линия на метрото в Пекин е проектирана и построена независимо от Китай и е пусната в експлоатация през октомври 1969 г. Линията претърпява няколко разширения през последните години, свързвайки основната зона на китайската столица и нейния подцентър. Разширяването също така ще помогне на Пекин да се освободи от функции, които не са от съществено значение за ролята му на национална столица и ще улесни регионалното координирано развитие.
Метрото в Токио - най-натовареното в света
Метротранспортът в Пекин възлиза на общо 836 километра, което прави столицата градът с най-дългата метромрежа в страната.
Метрото е жизненоважна част от транспортната инфраструктура на големите градове, като Пекин представлява пример за град с обширна и развита метромрежа. Неговото разширение допринася за по-доброто свързване на градските райони и подобрява мобилността на населението.