Роденият в България американец Кристо (Христо Явашев) има намерението да построи най-голямата скулптура в света, извисяваща се на 150 метра. Името на Явашев стана световноизвестно, след опаковането на Райхстага в Берлин. Този път проектът му е мега колосален и предварителните изчисления за стойността му посочват сумата от $340 млн.
Макар проектът да е определян като пирамида от повечето медии, Кристо изтъква, че името („Мастаба”) и геометричната форма са вдъхновени от древно кално легло в Месопотамия, на което са почивали пустинните пътници.
Плосковърхата пирамида (която по-точно може да бъде определена с модерното „инсталация”) ще е с височина 150 метра, което означава, че ще е по-висока от базиликата „Свети Петър” в Рим и от Великата пирамида в Гиза. По този начин Кристо, както съобщава guardian.co.uk, иска да свърже името на Абу Даби с пирамидите в Египет и пирамидата „Кааба” в Мека.
Вместо тухли и други строителни материали, творческият подход на Кристо предвижда неговата „Мастаба” да бъде изградена от 410 000 цветни нефтени варела. Тя трябва да се издигне в пустинята Ал Гарбия, на 160 км от град Абу Даби. Той отрича, че варелите са символ на петролните залежи на Абу Даби. Този начин на изразяване той е използвал още през 60-те години на миналия век, когато прави инсталацията „Желязна завеса”, с която прегража улица в Париж с варели.
Пред Observer Кристо споделя, че вече е одобрена строителната площадка, която ще се разположи край оазиса „Лива”. В този регион се намират едни от най-високите дюни в света. Варелите ще бъдат оцветени в жълто и червено, като цветовете на пясъка в околността, и по този начин творението на Кристо ще пресъздаде визуалния ефект на „Ислямската мозайка”, споделя артистът. „Когато изгрее слънцето, вертикалната стена ще се оцвети в златист цвят.”
Този проект Кристо „вижда” в съзнанието си преди 30 години. Иранско-Иракската война отлага идеята му във времето. Тя обаче отново излиза на дневен ред, когато Абу Даби обявява намерението си да се превърне в културен оазис в Близкия изток.
По проекта Кристо работи съвместно с шейх Хамдан бин Зайед ал-Нахиан, представител на престолонаследника, негов по-голям брат. След като успял да убеди кралското семейство – „сега те са много развълнувани да реализират проекта”, хвали се Кристо.
Кристо Явашев твърди, че финансирането ще е „независимо”, като ще продава свои творби за „до $10 млн.” и от „други инвеститори”. Не се уточнява кои.
В книга, озаглавена „Мастаба, проект за Абу Даби”, публикувана този месец, Кристо дава ясно да се разбере, че никоя от идеите му не е била родена от икономически или политически събития.
Конструирането на „Мастаба” ще трае 30 месеца. Компания, създаваща цветовата палитра за моделите на Mercedes и BMW, ще направи и боите за постоянната пустинна инсталация. В близост до нея се планира изграждането на посветена на проекта изложба, както и луксозен хотел. Предвижданията на Кристо са проектът да привлича годишно по 2 млн. туристи.
Остава да видим дали проектът ще бъде реализиран и наистина ли ще се превърне в туристическа атракция.
Големите проекти на Кристо
Берлин
Най-известното творение на Кристо е опакованият от него с плат Райхстаг през 2005 г. За целта той е използал близо 330 000 кв. м бял плат и 200 тона стомана.
Париж
През есента на 1985 г. мостът Pont Neuf е обгърнат със 137 000 кв. м златист плат. Макар първоначално да се противопоставя на идеята, Жак Ширак, който по това време е кмет на Париж, приема идеята и мостът остава покрит в продължение на 2 седмици.
Ню Йорк
През 2005 г. нюйоркчани се радват на странното решение на Кристо да покрие част алеите в „Сентрал парк” отново с плат. Проектът The Gates остава за 2 седмици и гледан отгоре прилича на гигантска змия, дълга 37 км.
Маями
През 1983 г. Кристо обгражда 11 от заобикалящите града острова с 1 950 000 км. м розов плат.
ink fabric.
Редактор: Пламен Георгиев