Свикнали сме с мисълта, че бирата е относително слаба алкохолна напитка. Алкохолното съдържание на обикновена бира варира между 4% и 7%. Вече са доста разпространени и безалкохолните бири.
Но в света се произвеждат и бири, които „бият“ по алкохолно съдържание доста концентрирани питиета. С цел избягване на здравословни увреждания, за някои от тях, колкото и странно да звучи това за бира, производителите предупреждават, че препоръчителната доза за изпиване наведнъж е само няколко милилитра.
28%
Например, производител в Бостън, САЩ произвежда бира в керамична бутилка, която имитира формата на някои от медните казани, използвани в пивоварните. Алкохолното й съдържание е 28%. Тя отлежава 22 години в бъчви, където преди това са отлежавали елитни марки шери, коняк и уиски. С цена на дребно от 200 долара това е най-скъпата бира в САЩ.
32%
Бира с алкохолно съдържание 32% се прави от белгийска компания. Бирата отначало се замразява и ледът се отстранява. Така се увеличава алкохолното съдържание, тъй като алкохолът не замръзва и остава в напитката. Създателите предлагат напитката да се пие в малки дози, като „хубаво уиски“.
39%
Друга белгийската пивоварна произвежда бира с 39% алкохолно съдържание. Никога не е пускана в търговската мрежа, но тези, които са я опитвали на бирени фестивали, гарантират, че има вкус точно, както някои от „обикновените" бири.
Учени: Хората, които пият бира в това количество, живеят до 90 години
41%
Тази бира се описва от производителя като съдържаща 4 пъти повече хмел от обикновената, 4 четири пъти по-горчива и 4 пъти замразявана. При цена от 105 долара за бутилка, тя очевидно е и поне 40 пъти по-скъпа от обикновената бира.
55%
Бирата с този алкохолен градус, доста по-висок от градуса на елитните и не толкова елитни концентрирани алкохолни напитки, е с оригинална опаковка, която предизвиква нееднакви и доста противоречиви чувства сред потребителите: бутилките са поставени вътре в плюшени животни. През 2010 г. били произведени само 12 бутилки. През 2016 г. се произвели вече индустриални количествата, а симпатизантите, които инвестирали 20 000 долара в компанията, спечелили по бутилка.
57%
През 2011 г. немска пивоварна пуснала на пазара бира с 57% алкохолно съдържание. Производителят твърди, че е невъзможно да се увеличи допълнително алкохолната сила, без да се наруши германският Закон за чистотата на бирата, който съществува от 500 години и продължава да е валиден. От тази бира са произведени само 36 бутилки, като всяка една струва 200 евро.
Учени: Хората, които пият всеки ден бира, най-често се разболяват от това
60%
Холандска пивоварна също създала серия от силни бири. Въпреки ограниченото производство, холандците се оказали по-скромни и не толкова алчни, а може би и си направили по-добре сметката, като спазили основния и най-важен закон на пазара: по-ниски цени, по-голям оборот, по-голяма печалба. Затова и при тях цената не е скочила до небето: „само“ 35 евро шишето. Категорично и определено изгодна сделка в сравнение с вече споменатите бутилки в плюшени животни, които се продават на дребно по 750 евро.
65%
Шотландска пивоварна опитала да се пребори за титлата на най-силната бира в света през 2012 г. Но лабораторните тестове доказали добавянето на алкохол към продукта. Оттогава вече тази бира не се произвежда.
67,5%
Същият шотландски производител през следващата 2013 г. произвел бира с алкохолно съдържание 67,5%, която буквално изгаря стомаха. Етикетът препоръчва да не се превишава консумацията от 35 милилитра наведнъж. Специализираните интернет-сайтове дори не оценяват тази бира, тъй като има съмнения, че и в нея шотландците са добавили алкохол.