През 2009 г. ямайският спринтьор Юсейн Болт постави световния рекорд в спринта на 100 метра от 9,58 секунди. За тези от нас, които са свикнали да седят повече, отколкото да спринтират, превеждането на това постижение в скорост означава просто да подчертае зашеметяващата природа на представянето на Болт.
Скоростта е бързината, с която обект (или човек) се движи във времето. Математически се представя като скорост = d/t (в която d е разстоянието, а t е времето). Това означава, че скоростта на Болт по време на неговия световен рекорд е била 10,44 метра в секунда. Тъй като много хора са по-запознати с автомобилите и ограниченията на скоростта, може да е по-полезно да мислите за това като километри в час или мили в час: съответно 37,58 или 23,35. Това е по-бързо от изчислената средна скорост на трафика за градовете в САЩ Бостън, Ню Йорк и Сан Франциско. Още по-удивителен е фактът, че Болт стартира от нулева скорост и след това трябва да ускори, което означава, че максималната му скорост всъщност е била по-висока.
Индийка на 101 години спечели спринт на 100 метра (ВИДЕО)
През 2011 г. белгийски учени използват лазери, за да измерят представянето на Болт в различните етапи на състезанието на 100 метра, проведено през септември същата година. Те установяват, че на 67,13 метра в състезанието Болт достига максимална скорост от 43,99 километра в час (27,33 мили в час). Той завърши с време от 9,76 секунди в това състезание, но изследванията показват, че с неговия тип тяло той вероятно дори не би трябвало да е конкурентен на тази дестанция. От биомеханична гледна точка най-бързите спринтьори са сравнително ниски и техните мускули са натоварени с бързо съкращаващи се влакна за бързо ускорение. Елитният спринтьор е компактен спортист, а не висок и слаб. Като се има предвид размерът му - буквално с глава и рамене над останалите състезатели - Болт трябва да бъде последен от блоковете и последен през финалната линия. И все пак той е най-бързият човек в света.