„В Тракия, в село Калофер, Пловдивски окръг, се е родил Христо Ботйов Петков, от родители чисто българи и православни. Това се случило на знаменит ден, навръх Рождество Христово, 25 декември 1847 г...По тая причина, че се е родил на Рождество, според българския обичай турили му името Христо, именник на спасителя.”
Още: Какво представлява хлябът с квас?
Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват
Из „Христо Ботьов. Опит за биография“, Захари Стоянов
Родителите на Ботев
Майката Иванка Дрянкова е родена през 1830 г. в Калофер в семейството на Стайко Дрянков и Тота Бурмова. “Хубавата като калоферка” Иванка през 1846 г. се омъжва за Ботьо Петков. Ражда 9 деца и ги възпитава с любов и дух на преклонение към всичко българско. Умира през 1911 г. в София.
Бащата Ботьо Петков е виден възрожденски учител, книжовник, преводач и просветен деец. Роден е в Карлово през 1815 г. През 1839 г. работи като учител в Калофер, а през 1841 г. е изпратен да продължи образованието си в Одеската духовна семинария. По негова инициатива през 1848 г. в Калофер е построено и открито прочутото Мъжко класно училище. Ботьо Петков е активен обществен деец, който участва в борбата за независимост на Българската православна църква. Умира от туберкулоза през 1869 г.
Роден е Христо Ботев
Колко братя и сестри е имал Христо Ботев?
В семейството на Иванка и Ботьо Петкови се раждат 9 деца - 7 момчета и 2 момичета. Тота и двамата Генковци умират още в детска възраст.
Ана
Родена е около 1850 г. Омъжва се рано за калофереца Христо Груев. Умира при раждането на сина си Тодор. Няколко месеца по-късно умира и детето й.
Петко
Роден е през 1852 г. Учи в класно училище в Калофер. На 11 години се разболява от костна туберкулоза и остава прикован на легло до края на живота си. Умира през 1872 г.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Стефан
Роден е през 1854 г. и завършва Мъжкото класно училище в Калофер. Тръгва по стъпките на баща си, като с помощта на роднината им Евлоги Георгиев, учи в гр.Табор, Чехия. Става учител в Панагюрище, а след това в Румъния замества брат си Христо във вестник “Знаме”. След Освобождението на България се завръща в родината и става директор на Пловдивската народна библиотека. Умира от туберкулоза през 1890 г. без да остави наследници.
Какво се случва с дъщерята на Христо Ботев след смъртта му?
Кирил
Роден през 1856 г. Кирил е петото дете в семейството. Завършва Мъжкото класно училище в Калофер. Учи в католическата гимназия в Одрин, а от лятото на 1874 г. емигрира при брат си Христо в Румъния. Кирил продължава делото на баща си и на най-големия си брат, участвайки в четата на Христо Ботев. През 1876 г. е заловен и осъден от турския съд в Русе на 15 години затвор.
Още: До какви сериозни проблеми може да доведе нелекуваният кариес?
Още: Какво не се подарява на Коледа
Помилван е чрез приетия Санстефански мирен договор и се завръща в родината. След Освобождението се посвещава на военна кариера, проявявайки храброст в последвалата война със Сърбия. Кирил е един от малкото българи, получили чин генерал-лейтенант от Българската армия. Участва в Балканската война.
Умира на 4 февруари 1944 г. в с. Студена, Пернишко. Той е единственият брат на Христо Ботев, който оставя потомство.
Боян
Най-малкият член на семейството е роден през 1866 г. След смъртта на баща си заминава заедно с майка си Иванка и брат си Стефан в Румъния при Христо. Учи в българското училище в Букурещ. След Освобождението постъпва във Военното училище в София.
Участва в Сръбско-българската война през 1885 г. На 7 ноември е ранен в боевете при Сливница. Умира от раните си на 10 ноември 1885 г. Посмъртно е произведен в чин подпоручик.