Лещата е чудесен заместител на месото заради високото съдържание на протеин в нея. Но освен това тя има куп предимства - евтина е, приготвя се бързо и е изключително полезна.
Калории и хранителна стойност на лещата
Тя изобилства от протеини, фибри, желязо, калий, цинк и други полезни витамини и минерали.
В една порция варена леща (приблизително 198 грама) се съдържат:
230 калории
39,9 гр въглехидрати
17,9 гр протеин
0,8 гр мазнини
15,6 гр фибри
Лещата съдържа още фолиева и пантотенова киселина, магнезий, фосфор, мед, манган.
Кой трябва да яде леща?
Полезните съединения, открити в нея, помагат за намаляване на риска от хронични сърдечни заболявания и диабет тип 2.
Лещата допринася за здравето на сърцето, кръвоносните съдове, нормализиране на теглото и храносмилането.
Полифенолите в нея предпазват тялото от оксидативен стрес и намаляват възпалението.
Учените са открили също, че лещата може да инхибира производството на циклооксигеназа-2, молекула, която стимулира възпалението в тялото.
Полифенолите не губят полезните си свойства след готвене, тъй като не се влияят от термична обработка. Но са необходими повече изследвания, за да се докажат ползите от тях.
Лещата е задължителна и за хората с проблеми със сърцето. Нейната консумация намалява риска от сърдечни заболявания.
Учените провеждат експеримент с 48 души с наднормено тегло, които са диагностицирани с диабет тип 2. В продължение на осем седмици те са консумирали по 60 грама леща всеки ден. В резултат на това е установено, че нивата на „добрия“ холестерол са се повишили, а на „лошия“ LDL и триглицеридите са започнали да намаляват. Резултатите от проучването са публикувани в pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.
Лещата също може да помогне за нормализиране на кръвното налягане. Проучване при гризачи доказва, че нейната консумация намалява стойностите на артериалното налягане.
Високите нива на хомоцистеин се считат за друг рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания. Неговите количества се увеличават, когато в тялото няма достатъчно фолиева киселина. Тъй като лещата е призната за отличен източник на това полезно вещество, смята се, че тя може да помогне за предотвратяване на натрупването на излишен хомоцистеин.
Подобрява храносмилането
Лещата е богата на фибри, които помагат за регулиране на процеса на храносмилане и оказват положително влияние върху растежа на здрави чревни бактерии. Освен това усилва чувството за ситост и допринася за нормализиране на теглото, като намалява желанието за консумиране на голямо количество храна.
Странични ефекти
Като всички бобовите растения, така и лещата, съдържа танини и антинутриенти като трипсин инхибитори и фитинова киселина. Те пречат на усвояването на определени хранителни вещества. Но съдържанието им значително намалява при накисване и варене.
Лещата съдържа много фибри и ако злоупотребявате с нея, това може да доведе до метеоризъм и запек.
Тя съдържа ферментиращи въглехидрати, които могат да доведат до лошо храносмилане при хора, страдащи от синдром на раздразнените черва.
Лещата може да се приготви за около 20 минути.
Изплакнете я, сложете я в тенджера и добавете студена вода. След като заври я оставете на слаб огън до готовност. Времето за готвене зависи от сорта и вашите вкусови предпочитания: лещата може да се свари на супа-пюре или да се остави за гарнитура в по-твърдо състояние.
Готовата леща може да се съхранява в хладилник за не повече от 5 дни.
Важно: Статията е от общ характер и предоставената в нея информация не може да замести консултацията с лекар и диетолог, както и да отмени дадените от тях препоръки.