Светът е смесица от култури и езици, всички със своите уникални характеристики и красота. Знаете ли, че съществуват над 7000 езика?
Кой език се говори от най-много хора в света?
Английски - почти 2 милиарда души
Английският език е най-важен в днешния глобален свят. Като западногермански език, произхождащ от Англия, той се разпространява в цял свят, превръщайки се в официален език на международни организации като Обединените нации, НАТО и Европейския съюз.
Според Lingua, 2022 английски се говори от около 2 милиарда хора по света (за 400 милиона от тях е майчин), а тази цифра постоянно нараства. В около 86 страни английският език е официален или втори език. Освен това, английският е първи език в 67 страни, сред които Обединеното кралство, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия, Ейре.
Значението на английския език е очевидно от използването му в образователния сектор и на правителствено ниво. По-голямата част от изследователската работа се извършва на английски език. Много страни признават английския като официален език в различни региони на света. Английският също е един от най-често използваните езици за бизнес комуникация. Освен това, комуникацията е само един аспект на английския език. Той има много по-голямо значение, защото съвременната история се пише на този език. За да научите за последните постижения, е изключително важно да научите английски език.
Английски в Европа
Европа е мултиезичен регион. Предполага се, че около 370 милиона европейци от общо 450 милиона говорят английски. В тази връзка много страни в Европа признават английския като техен официален език. Сред тях са: Белгия, Кипър, Малта, Дания, Люксембург, Гибралтар, остров Ман, Менорка, Полша, Австрия, Финландия.
Научете колко езика има в света
Английски в Африка
Африканският континент винаги е бил свързан със западния свят най-вече поради причина като бедност и липса на ресурси. Зависимостта им от цивилизования свят е сред причините африканците да изберат английския като официален език за по-лесно общуване. Макар да имат богато културно наследство, много африкански страни са признали английския език изцяло поради западното господство. Сред тях са: Гана, Гамбия, Либерия, Сиера Леоне, остров Света Елена, Замбия, Судан, Намибия, Свазиленд, Танзания, Ботсвана, Камерун, Мавриций, Кения, Малави, Лесото, Сейшели, Еритрея, Руанда, Сомалиленд, ЮАР, Зимбабве.
Английски в Азия
Повечето азиатски страни признават английския като техен официален език основно заради британската окупация. Британците използват английски като официален език в този регион в продължение на десетилетия. Някои страни използват английски като официален език, само заради неговата популярност по целия свят. Ето в кои азиатски страни английският е официален език: Индия, Пакистан, Сингапур, Филипини, Малайзия, Малдиви, Мианмар, Шри Ланка, Бангладеш, Бутан, Камбоджа.
Кои са най-трудните езици в света?
Английски в Южна Америка
В целия континент има само една страна, която използва английски като официален език. Това е Гвиана, разположена в северната част на Южна Америка. Страната е под британско управление до 1966 г.
Страните в Южна Америка са били под северноамериканско и британско господство, но винаги са ценели своето културно наследство и език. Това е причина тази част от света никога да не е давала върховен статут на чужд език.
Английски в Австралия и Океания
Регионът на Океания се състои предимно от островни държави. Повечето от тях са били под чужда окупация в продължение на десетилетия. Британците и французите са управлявали най-вече този регион. Това е сред причините тези страни да приемат английски като техен официален език.
Въпреки че в Австралия няма официален език, английският е толкова широко разпространен и използван, че на практика се приема за национален. Австралийският английски е много сходен с британския английски, но лесно може да бъде различен заради специфичния акцент. Когато Австралийският континент е открит от европейците, аборигенното население говори между 200 и 300 аборигенни езика, които с годините се стопяват. При преброяване от 2006 г. 12% от всички аборигени посочват, че в домашна среда говорят на някой от аборигенните езици.