Оцетът е сред най-употребяваните подправки на трапезата ни. Разнообразието от видове и брандове на пазара е пословично. Сръчните домакини дори приготвят сами оцет за салатите и туршиите си, който използват и за профилактика и лечение на редица заболявания. Знаем ли обаче кой е най-полезният оцет за здравето ни? На нашата територия това безспорно е ябълковият оцет.
С особени ползи за здравето, фигурата, красотата, използван и в козметологията, и в народната медицина, и в кухнята е приготвеният в домашни условия ябълков оцет от чисти и екологично отгледани ябълки, ферментирали естествено. Приготвя се лесно и без необходимост от специална техника или умения. Този нефилтриран оцет съдържа нишки на протеини, ензими и полезни бактерии, които дават на продукта мътен, паяжиноподобен вид, на който се счита че дължи своята максимална полза за здравето.
Използва се не само като подправка, но и в народната медицина като средство за лечение на проблеми с храносмилателната система, профилактика на сърдечно-съдови заболявания чрез понижаване на нивата на лошия холестерол в кръвта, за изгаряне на мастните киселини и поддържане на стройна фигура и здравословно тегло, при ставни заболявания и диабет.
Ябълковият оцет е богат на витамини, минерали, допринасящи за подобряване на общото здравословно състояние и нормалното функциониране на редица тъкани и органи в тялото. Беден е на калории, вкусът е наситен, а киселинността – значителна, което го прави подходящ и за приготвяне на зимнина и туршии. Единственият му недостатък е, че уврежда зъбния емайл, което изисква прецизна устна хигиена след консумация на ябълков оцет.
Друг оцет, отличаващ се с изключителни ползи за здравето, но малко познат на българската трапеза, е оризовият оцет. Традиционен е за азиатската кухня. Киселинността му е по-ниска, което го прави с по-мек вкус, по-нежен, но неподходящ за приготвяне на туршии и зимнина. Доказана е ползата му за черния дроб, като проведени проучвания и изследвания сочат неговия антитуморен ефект. Редуцира нивата на ензими, увреждащи чернодробната тъкан, с което предпазва о ракови заболявания.
Други свойства, с които се слави ефирният оризов оцет, са способността му да редуцира нивата на нитритите, които са от значителна опасност за здравето на организма. Оризовият оцет помага и при хронични заболявания на стомаха и червата, при колит, съдейства за поддържане на нормалните нива на кръвната захар, поради което се препоръчва на пациенти, страдащи от диабет и преддиабетни състояния. Успешно се справя с ешерихия коли, благодарение на своите антибактериални свойства.