Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои заболявания може да се обострят от меда?

29 октомври 2024, 13:00 часа

Лечебните свойства на меда са известни на човечеството отдавна. Хората са чували толкова много за ползите от този деликатес, че понякога злоупотребяват с него, вярвайки, че няма да има вреда от пчелния продукт.

Д-р Олга Лушникова разяснява ползите и вредите от меда. https://www.m24.ru/articles/obshchestvo/13012022/159030

Коварната фруктоза

Още: Лекар: Това е най-полезният мед при настинка и за успокояване на нервите

Медът съдържа естествени захари (фруктоза, глюкоза, малтоза и захароза), както и вода, минерали (калций, калий, желязо, магнезий, натрий), водоразтворими витамини, прашец и някои растителни протеини.

Но мнението, че медът, поради наличието на фруктоза като подсладител, е много по-добър от захарта и може да се яде без ограничения от тези, които искат да отслабнат или имат диабет, не е нищо повече от мит. Напротив, такива хора не трябва да се увличат по меда. Прекаляването с него допринася за затлъстяване, води до захарен диабет и други заболявания, свързани с високото производство на инсулин.

В зависимост от сорта, медът може да има нисък (30) или много висок гликемичен индекс (до 95), което не е далеч от показателя за чиста глюкоза (100). Да се търси отслабване с фруктоза (и следователно с мед) е лоша идея. Тя увеличава производството на мазнини в организма, както и липопротеини с много ниска плътност, които се считат за носители на "лошия" холестерол. Изследване на университета в Торино показва, че фруктозата, заедно с глюкозата, ускорява процеса на стареене на организма.

Полезни свойства

Още: Лекар: Яжте меда само така за бърз метаболизъм и железен имунитет, здравен съвет за деня, 23 октомври

Все пак, медът значително превъзхожда захарта по полезни свойства. Просто трябва да внимавате, когато го консумирате. Не напразно хората отдавна използват пчелните продукти за лечение на настинки - те ефективно намаляват болката в раздразненото гърло и помагат да се отървете от кашлицата. В този смисъл сортовете мед от липа, акация и елда са се доказали.

Медът е естествен пробиотик, съдържащ някои щамове лактобактерии и бифидобактерии. В малки количества има благоприятен ефект върху чревния микробиом и имунитета като цяло. Ефективен е и при някои стомашно-чревни заболявания, по-специално язва на стомаха и дванадесетопръстника.

Медът се счита за натурален антисептик поради съдържанието на естествен антибиотик, както и на фитонциди, отделяни от медоносните растения (те предпазват от инфекциозни заболявания). Висококачественият мед съдържа много антиокислители, флавоноиди и органични киселини; повечето от тези съединения са в тъмни разновидности. Този мед има и по-изразени антибактериални свойства. Например, медът от елда има наситен цвят и плътна консистенция. Нюансите му могат да варират от тъмно кафяво до черно. Съдържа много витамини и микроелементи (например, желязо).

Кестеновият мед има красив шоколадов цвят, леко горчив вкус с нотки на танин, съдържа много цветен прашец, минерални соли и фруктоза, които имат положителен ефект, особено върху мъжката репродуктивна система.

Още: Защо всяка кашлица я е страх от черната ряпа

Диетолозите определят меда от ангелика като първокласен продукт с редки лечебни свойства. Нюансите му варират от тъмно кафяво до кехлибарено с червеникав оттенък. Медът от ангелика се използва широко в козметологията, медицината и сладкарската промишленост, както и за премахване на интоксикация.

Рискове

Лекарите категорично не съветват да се дава мед на деца под една година, тъй като в него може да има спори на ботулизъм. За разлика от хранителния ботулизъм, който се причинява от консумацията на токсини, вече произведени в храните, при децата това заболяване възниква, когато бебетата поглъщат спори. Те се развиват в бактерии, които произвеждат токсини в червата.

Също така, медът може да предизвика алергични реакции, включително анафилактичен шок.

За да сте сигурни, че консумацията му ще е безопасна и безвредна, трябва да нанесете малко количество мед върху гърба на ръката или на китката си, след което трябва да изчакате 5-10 минути. Ако медът не предизвика зачервяване и дразнене кожата, тогава можете спокойно да го консумирате.

Внимание! Тази статия е само за информация. Никога не се самолекувайте и винаги се допитвайте до медик-специалист!

---

Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес