Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои са най-смъртоносните болести, познати на човечеството?

23 април 2023, 11:04 часа

Чума

Още: Какво не е добре да се прави на Игнажден – не води до нищо хубаво

Още: Ако никой не влезе в дома ни на Игнажден – ето какво да направим

Общо светът е прекарал няколко чумни епидемии: първата известна била през 551-580 г. - така наречената Юстинианова чума, започнала в Египет. През ХІV век връхлетяла втора вълна на Черната смърт: тя се разпространила в Китай, Средна Азия, Месопотамия, Египет, Европа. Смята се, че до 1352 г. 40 млн. души станали жертви на тогавашната чума. По-малки епидемии избухват в средата на ХVІІ - началото на ХVІІІ век, когато смъртните случаи не надвишават 1000 000.

Последното масирано огнище на чума е регистрирано в края на ХІХ век в Азия (тогава в Индия починали 6 000 000 души). Но все още се регистрират случаи на заразяване: през 2017 г., например, в Мадагаскар 170 000 души са починали от Черната смърт, още двама души в Монголия през 2019 г.

Едра шарка

Още: Как да "накараме" кокошките да снасят повече яйца?

Още: Традиции за изписване на бебе

Това е единственото крайно опасно заболяване, напълно унищожено с ваксина до момента: последният случай е регистриран през 1978 г. във Великобритания.

Едрата шарка се заражда в Китай през ІІІ век, след това отнема живота на 30% от населението на Япония през 737 г., а през 17-ти век достига и Европа – над 1 500 000 души умирали от нея всяка година! Онези, които се възстановяват, остават обезобразени за цял живот. Ваксина срещу болестта е разработена едва през 1800 г., но тя не помогнала за предотвратяване на нови инфекции. Едрата шарка е официално обявена за ликвидирана през 1980 г.

За какви опасни заболявания може да сигнализира неустоимото желание да ядете нещо?

Холера

Още: Какво представлява хлябът с квас?

Още: Обелки от лук - ето за какво могат да се използват

Острата чревна инфекция (холера) поразила света през ХІХ век; заразата започнала да се разпространява от Индия. Последната голяма епидемия от холера е регистрирана в Индонезия през 1961 г., но отделни огнища на болестта са регистрирани и в по-скоро време: в Хаити през 2010 г. 9700 души починали от холера.

Испански грип

„Испанският грип“ е най-масовата пандемия в човешката история. Започва през 1918 г., на фона на наближаващия тогава край на Първата световна война, през 1918 г., - и засяга около 29,5% от тогавашното население на планетата!

Испанският грип няма връзка с Испания. Първите случаи на инфекция били открити в Съединените щати. Названието му е свързано с военното положение: по онова време цензурата на страните, участващи в Първата световна война, не позволявала да се съобщава за епидемии в пресата, за да се избегне паника. Но Испания не участвала във войната, затова първата информация за грипа се появила в тамошните вестници.

До август и септември 1918 г. всички континенти на Земята били обхванати от грипа, с изключение на Антарктида. В някои страни обществени места, църкваи, училища, съдилища, театри, кина били затворени за цяла година!

Испанският грип започва да намалява едва през 1920 г. и най-накрая пандемията приключва през 1923 г.

10-те най-разпространени опасни болести на цивилизацията

СПИН

HIV е вирусът на човешката имунна недостатъчност, който причинява HIV-инфекция - чийто последен стадий е известен като синдром на придобита имунна недостатъчност (СПИН). Това заболяване днес е сред най-опасните.

Първите клинични съобщения за СПИН се появяват през 1981 г. в САЩ, до края на 1982 г. в страната има 771 случая на заболяването. 618 от тези случаи са завършили със смърт. Днес Световната здравна организация допуска, че в света има повече от 40 000 000 заразени.

Туберкулоза

Едно от най-разпространените инфекциозни заболявания в света. От 5 до 10% от инфекциите преминават в активна фаза на заболяването, резултатът от което в повече от половината случаи е смърт.

Първото споменаване на туберкулозата датира от 2700 г. пр. Хр. в Китай - но започват активно да я изучават едва в началото на 1880-те години: в 1882 г., след 17 години работа Робърт Кох открива бактерията-причинителка. Днес почти 2 000 000 души по света умират от болестта всяка година!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любомир Атанасов
Любомир Атанасов Отговорен редактор
Новините днес