Свикнали сме да живеем в страна, в която политическият живот е пълен със скандали. В следващите редове ще споделим с вас списък с най-големите политически скандали в историята на САЩ, които са били последвани от вълна от възмущение, оставки, протести или дори по-сериозни последици. Вижте ги:
Pentagon Papers (Документите на Пентагона)
Това е секретен анализ на политическото и военно ангажиране на САЩ във войната във Виетнам. Самото проучване е направено по поръчка на тогавашния секретар на отбраната на САЩ Робърт Макнамара, но е пуснато до вестник New Yourk Times през 1971-ва година от военен анализатор с името Даниел Елфсбърг. Оказва се, че няколко президента и техните администрации са крили от Конгреса и обществото колко точно САЩ са били ангажирани във Виетнам. Тогавашният президент Никсън се опитва да спре публикацията, но решение на Върховния съд в САЩ бързо охлажда тези негови желания. Именно това е първото домино от поредицата от събития, които водят до скандала "Уотъргейт".
Интересни факти за България, които трябва да знаете
Скандалът с Бил и Моника
Когато си говорим за политически секс-скандали в САЩ именно това е случай номер едно, за който всички биха се сетили. Тогавашният президент Бил Клинтън и стажантът в Белия дом Моника Люински, които са поддържали връзка в период от две години - 1995 до 1997-ма година. Любовната афера става обществено достояние, тъй като попада в обхвата на друго федерално разследване. И въпреки, че Бил Клинтън отрича открито под клетва за своите отношения с Моника, то историята е ясна на всички. Следват обвинения за лъжесвидетелстване и импийчмънт на президента. Нещо, което тогава се беше случило едва за втори път в историята на страната.
50 от най-интересните факти за света
Уотъргейт
Говорейки си за политически скандали в САЩ - това ще си остане номер едно за всички времена. През юни 1972-ра година петима крадци са арестувани след влизане с взлом в седалището на националната комисия на Демократическата партия в комплекса Уотъргейт. Скоро след това са свързани с администрацията на Ричард Никсън и кампанията за неговото преизбиране. И докато не е ясно дали Никсън е знаел за престъплението предварително, то след това е ясно, че е направил всичко по силите си, за да го прикрие. За да избегне почти сигурен импийчмънт, Никсън подава оставка през август 1974-та година, като става първият президент в историята на САЩ, който прави такова действие.