Социални антрополози от САЩ са изчислили, че екстровертите са по-склонни към използване на манипулативни похвати при общуване с хората от интровертите.
Резултатите от изследванията са публикувани в сп. Philosophical Transactions B, пише The Independent.
Учените са провели наблюдение на 200 студенти, които взели участие в игра, позволяваща да се изкарат пари с вложения в обща банка. В първия случай студентите можело да не разкриват своите действия по разпределяне на своите парични средства, докато във втория това било задължително.
Оказало се, че екстровертите са по-склонни да използват социалната ситуация в своя полза в сравнение с интровертите. В първия случай екстровертите си оставяли повече пари от интровертите, докато във втория случай, напротив – искали да се покажат по-щедри. Интровертите и в двата случая почти не променили своята тактика.
В изследването си учените се опитали да определят влиянието на наградите и наказанията върху екстровертите и интровертите в условията на социалното взаимодействие. Учените смятат, че наблюдаваното от тях поведение на екстровертите е свързано със способностите за възприятие на такива личности на преходите от взаимодействието в свободни условия към социално сътрудничество.
Според изследователите резултатите от тяхното изследване могат да доведат до нови хипотези, отнасящи се към особеностите на биологията на индивидуалните поведенчески различия, както и към по-добро разбиране на двустранното взаимодействие между личността и социалната институция.
В психологията интроверсията и екстраверсията са свързани с ориентирането на личността към вътрешния (в първия случай) или към външния (във втория случай) свят.
За първи път такава класификация е предложена от швейцарския психиатър Карл Юнг. Не всички учени са съгласни с делението на хората на интроверти и екстроверти.