Кой е Свети Тодор Тирон и с какво става известен?
Легендата разказва, че по време на преследването на християните император Юлиан Отстъпник искал да върне езичеството. Знаейки, че християните постят 40 дни преди Великден, той решил да ги подмами да ядат жертви на идоли. Той заповяда на кмета на Константинопол тайно да поръси с кръв от езическите жертви всички постни храни на пазара, така че християните неволно да се осквернят.
Свети Тодор Тирон се явил пред патриарх Евдоксий и му съобщил заповедта на Юлиан Отстъпник. Той заповяда да се каже на християните да не купуват никаква храна на пазара през тази седмица. Предупредени навреме, християните ограничили храната си до варена леска и останали чисти и непорочни. Юлиан разбира, че планът му е разкрит, засрамил се и им позволил да продават нормална храна.
Какво се прави на Тодоровден за късмет?
Кои обичаи трябва да се спазват на Тодоровден?
На този ден не се яде през целия ден праз лук, за да няма болести по конете. Друг много популярен ритуал на този ден е миенето. В ранни зори се къпят малките деца, за да не боледуват.
Във връзка с изградената представа за светеца на този ден стават надбягванията с коне. Отличилият се кон бива накичен с венец и тръгва из село, причакан от мома или млада булка. В къщата на щастливия домакин се извива хорото. На този ден жените месят и раздават обредни питки и хлябове, наречени „конче" или „копито", на които са изобразени съответните фигурки. Хлябът се раздава на роднини и съседи за здраве на конете.
Преди кушията жените трябва да измият косите си с вода, в която е престояла слама от конските ясли. Миенето става в леген, а когато конете и ездачите тръгнат към кушията, жената плисва водата след тях. Така им пожелавала успех, а нейната коса ще стане лъскава и здрава като конската грива. След това вече е забранено да се мият косите, особено след залез слънце. Смята се, че това носи болести.