Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кои храни не трябва да слагаме във фризера?

03 юли 2023, 11:00 часа

Когато става въпрос за запазване на храни, фризерът може да бъде ценен инструмент за удължаване на срока на годност на различни продукти. Не всички храни обаче са подходящи за замразяване. Някои съставки и ястия могат да загубят качеството, текстурата или вкуса си, когато са подложени на температури на замразяване. Ето някои храни, които е по-добре да не се съхраняват във фризера:

Маруля и други зеленолистни зеленчуци

Тези зеленчуци имат високо съдържание на вода и замразяването им може да доведе до разрушаване на клетъчната им структура. В резултат на това при размразяване те стават повяхнали и кашави.

Яйца в черупки

Замразяването на цели яйца в черупките им може да доведе до разширяването им, което води до пукнатини и потенциално бактериално замърсяване. Ако искате да замразите яйца, най-добре е да ги счупите в контейнер и да ги разбиете преди замразяване.

Меки сирена

Меките сирена, като Бри, Камамбер и извара, имат високо съдържание на влага. Замразяването може да доведе до отделяне на водата в сиренето, което ще доведе до зърнеста текстура и загуба на вкуса.

Варени тестени изделия

Докато неварените макаронени изделия могат да се замразяват, варените макаронени изделия обикновено стават кашави и губят текстурата си, когато се размразят. По-добре е да приготвяте прясна паста, когато е необходимо.

Майонеза и други кремообразни дресинги

Тези подправки съдържат емулгирани съставки, които могат да се отделят и да станат воднисти при замразяване. Текстурата и консистенцията на дресингите на основата на майонеза могат да бъдат негативно повлияни.

Чести грешки при съхранението на храната в хладилника, заради които тя се разваля по-бързо

Пържени храни

Хрупкавите пържени храни като пържени картофи, темпура или панирани изделия губят своята хрупкавост и стават мокри след замразяване и размразяване. Най-добре е те да се консумират пресни.

Воднисти плодове и зеленчуци

Плодовете и зеленчуците с високо съдържание на вода, като диня, краставици и цитрусови плодове, стават кашави и губят текстурата си при замразяване. За оптимален вкус и качество е по-добре да се консумират пресни.

Сосове на млечна основа

Сосовете, приготвени от млечни продукти като сметана, мляко или кисело мляко, могат да се отделят и да станат зърнести или бучки при замразяване. Препоръчително е тези сосове да се приготвят пресни или да се помисли за алтернативни варианти без млечни продукти.

5 старинни начина за запазване на хранителни продукти

Десерти на основата на желатин

Десертите на основата на желатин са склонни да стават воднисти и да губят консистенцията си при замразяване. Възможно е също така да придобият гумена текстура, което ги прави по-малко привлекателни.

Цели картофи

Замразяването на сурови цели картофи може да доведе до разпадане на клетъчната им структура, в резултат на което при размразяване те стават меки. Най-добре е картофите да се съхраняват на хладно и тъмно място.

Не забравяйте, че макар някои храни да не се справят добре с фризера, има алтернативни методи като консервиране или охлаждане, които могат да помогнат за запазване на свежестта им. Разбирането на това кои храни са подходящи за замразяване може да ви помогне да гарантирате, че ястията ви ще запазят качеството и вкуса си, когато дойде време да им се насладите.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес