Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога трябва да намалите темпото във фитнеса?

30 ноември 2021, 08:55 часа

Ако най-много от всичко желаете да имате красиво и добре оформено пропорционално и прекарвате по-голямата част от свободното си време във фитнес залата, за постигането на по-добър резултат може би трябва да понамалите темпото. Прекалените и интензивни тренировки могат да навредят на вашето здраве и тяло повече, отколкото недостатъчните спортни упражнения. Нека видим признаците за прекомерния спорт и претоварване и какви са отрицателните влияния на това в тази статия.

Намаляват нивата на производителността ни

Невинаги сме в абсолютна форма за тренировки, така че е нормално ако се усетим отпаднали  и в някой ден не даваме всичко от себе си. Ако в тези моменти прекалим с упражненията и се претоварим, така ще се чувстваме още по-изтощени и ще изгубим издръжливостта си. Силата в ръцете и краката ни ще намалее, а в ставите ни ще се появи допълнителна болка.

Мускулната треска продължава по-дълго време от обикновено

Обикновено мускулната треска се появява в началото на спортните тренировки или след преминаването на различните стилове упражнения. Но ако редовно тренираме на един и същи уред във фитнеса и не сме променили своя стил, а усетим необичайни болки в тялото, продължаващи повече от обичайно, вероятно сме се претоварили с упражненията.

Изгубваме мотивация за упражнения

Ако се чувстваме много ентусиазирани от посещението на фитнеса всекидневно, но изведнъж изгубим това чувство, може да е знак, че сме се претоварили с тренировките. В този случай трябва да сме внимателни, защото ще ни е трудно да разберем защо сме подтиснати и това може да ни доведе до депресивни състояния.

Често боледуваме

Ако провеждаме редовни тренировки и водим здравословен начин на живот, но въпреки това боледуваме често, това може да се дължи на прекаляването с тренировките. Можем да настиваме, да се схващаме от потенето по време на физически упражнения, особено ако в залата става течение.

Загуба на мускулна маса

Ако тенираме прекалено много, нашето тяло може да изразходи и енергията, която му е необходима за бързото възстановяване след физическо натоварване. Това може да доведе до загуба на мускулна маса или пък подуване, заради задържането на излишна вода в организма.

Хронични наранявания

Този вид наранявания или се повтарят, или не минават. Случва се заради прекаляването с упражнения, като докато не дадем време на тялото ни да се възстанови, някои мускули може да останат незараснали. Наранявания може да получим и ако се претоварим с един и същ модел упражнения, без да правим промени в тях.

Трудно заспиване

Ако прекалено много спортуваме, това причинява свръхпроизвеждане на хормоните на стреса в тялото, което затруднява и заспиването. Но организма ни има нужда от достаъчно сън, за да могат да укрепнат и да се възстановят мускулите.

Какво ще ни помогне в изброените ситуации?

1. Здравословно хранене. Тук е важно храната ни да бъде с богао съдържание на микро и макронутриенти. Също така много бъркаме ако приемаме само протеини. Задължителни са и въглехидратите и мазнините. Първите осигуряват на нашето тяло достатъчно енергия, необходима за увеличаването на мускулната маса, а вторите отделят тестостерона и хормоните, свързани с растежа на мускулите.

2. Осигуряване на достатъчно сън. Добрe е да си осигурим поне от седем до девет часа сън, защото докато спим, нашето тяло възстановява увредените мускули, като ги заменя със здрави такива.

3. Максимално намаляване на стреса. Ако сме под някакъв стрес в работа или личен живот, добре е да го компенсираме с олекотени физически тренировки. Вместо вдигане на тежести например, йогата би била добра алтернатива или упражнения по пилатес.

4. Нека си даваме седмица почивка на всеки 6-12 седмици. Това ще позволи на нашето тяло да се излекува и да стане по-силно.

Гергана Йорданова
Гергана Йорданова Отговорен редактор
Новините днес