Обичайно е да се говори за стреса по негативен начин: той е вреден за здравето. Всичко обаче не е толкова просто. Понякога реакцията на трудностите, напротив, може да стане ваш помощник.
Стресът е реакцията на тялото към трудностите и според лекарите първоначално няма нищо вредно в него. Напротив, това е важен инструмент за оцеляване: той принуждава човек да се събере и да намери изход от трудна ситуация. Стресът обаче често може да премине от нормален към патологичен и тук определено не очаквате нищо полезно: той започва да разрушава вашето здраве. И това, както във всичко, зависи от мярката.
Стресът удължава живота, но не всеки стрес, а само умереният или остър. Хроничният стрес, напротив, има пагубен ефект върху здравето.
Всичко, което трябва да знаете за оксидативния стрес
Умерен стрес е, когато излезеш навън, срещнеш мечка, изплашиш се от нея, избягаш и я забравиш до следващата среща с мечка. Но хроничният стрес е, когато излезеш навън, срещнеш мечка, изплашиш се от нея, избягаш и след това никога не излизаш навън, защото се страхуваш, че ще срещнеш тази мечка отново.
Без него е малко вероятно да успеете да контролирате емоциите си. Първото нещо, което трябва да направите, е да разпознаете наличието на стрес. Самият факт, че обръщате внимание на този проблем, опитвате се да разберете себе си и да установите точните причини за нервност, е първата стъпка към решаването на проблема.
Погледнете се в огледалото: 5 признака, че вашият хормон на стреса се повишава
По време на стрес надбъбречните жлези започват активно да произвеждат кортизол, който се нарича хормон на стреса. Ако сте стресирани твърде често и за дълго време, нивото на кортизол също естествено непрекъснато се повишава в тялото. И това вече е изпълнено с развитието на системно възпаление и различни усложнения.
Фактът, че вашият хормон на стреса е извън класациите, може да се разбере не само чрез изследване на кръв или слюнка. Понякога това може да се види дори в отражението в огледалото.
Заради повишените нива на кортизол, човек може да развие патология на ендокринната система като хиперкортицизъм. Проявява се със следните симптоми:
Защо огладняваме толкова много, когато сме под стрес
· Централно затлъстяване, тоест образуването на мастни натрупвания в коремната област.
· Лунно лице – мастните натрупвания се появяват по брадичката, врата и раменете, което кара лицето да придобие тази форма.
· Потъмняване на кожата в гънките.
· Пурпурни стрии по кожата.
· Прекомерното окосмяване при жените е появата на косми по брадичката, горната част на гърдите, горната част на гърба и корема.
Тези симптоми могат да се появят както при мъже, така и при жени. Освен това, най-често срещаният от тях е лицето с форма на луна. Приблизително 90% от жертвите на хиперкортицизъм го изпитват.
Статията има само информативна цел и не е препоръка или заместител на консултацията със специалист.