Обикновено хората мислят, че най-соленото море на нашата планета, така или иначе, е Мъртво море. Наистина, неговата соленост е 8 пъти повече от тази на Атлантическия океан и 40 пъти повече от същия параметър на Балтийско море.
Обаче в Мъртво море (което обстоятелство и създава проблем в случая) се влива една-единствена река - Йордан, а нито една не се оттича. Просто от това море няма излаз, който да го извежда към Световния океан. Така от гледна точка на географията научното определение „море“ не може да бъде съотнесено към Мъртво море и по тази причина то не може да участва в рейтинга за соленост на моретата. Според науката Мъртво море е просто голямо езеро.
1. Червено море е най-солено
Ето защо, върхът на класацията за соленост се оглавява от Червено море, чийто коефициент на соленост е 41%. Червено море не само притежава изключително висока соленост, но в него тя е и много равномерно разпределена. Тук нивото на соленост в 1 литър вода е 60 грама. За сравнение: в Черно море, например, солеността на 1 литър е 20 грама. Това се обуславя от обстоятелството, че Червено море е единственото, в което не се влива нито една пресноводна река. Но неговата висока соленост не е единствената му уникална характеристика – то има и други, не по-малко интересни и любопитни специфики.
2. Червено море е най-чисто
В крайна сметка, с реки, които се вливат и неизбежно носят пясък и тиня, водата в морето ще се размътва - а понеже Червено море е лишено от такива вливания, водата в него е чиста, прозрачна на десетки метри.
3. Червено море е най-топло
Зимно време средните температурни стойности на морската вода гравитират около +23°C - а лятото достигат до +30°C. Интересно е обаче друго: водата се затопля отвътре, от самото дъно, тоест - от земната мантия. Химичният състав на дънните и повърхностните води също е с големи разлики.
4. Червено море е най-младо
То се е формирало преди 25 милиона години, понеже земната кора се разцепила, образувал се разлом, а той се напълнил бавно с вода.
5. Червено море е най-населеното с различни живи същества сред останалите морета. Тук е просто рай за любителите на гмуркането (дайвинга). Толкова красиви и разнообразни корали няма дори на австралийския Голям бариерен риф. А разнообразието от цветове на рибите е просто невероятно, защото има около 1500 вида от тях; и това са онези само риби, които учените са описали - а колко още живи същества крие Червено море в дълбините си?
6. От Аденския залив, през протока Баб ел-Мандеб, годишно в Червено море влиза почти с 1000 куб. метра повече вода, отколкото изтича от него обратно.
7. За пълното обновяване на водата в Червено море през този проток са нужни минимум 15 години.
8. Понеже Червено море е разположено в твърде сушав регион, където падат не повече от 200 мм валежи годишно, а 2000 мм се изпаряват, водният слой в морето намалява с 5 мм дневно.
9. По време на своето формиране Червено море много често е губило връзката си със Световния океан, което е причинявало пресъхване – по тази причина почвата по бреговете му е солена. Затова дори и сега няма да намерите буйна зеленина по крайбрежието.
10. Редките валежи над Червено море и районите около него също са солени. Поради това, уви, плодородна земя тук може да се получи само чрез изкуствено напояване.
ОЩЕ: Изгубеното море в Тенеси (СНИМКИ)