За едно от най-трудните хора се смята Криво Садовско хоро. Едно невероятно хоро. Танцува се с много темперамент и „жар“.
България е известна със своите народни танци. Има огромно разнообразие от фолклорни танцови стилове, които са доста популярни сред международните танцьори. Въпреки факта, че редица местни танци са доста сложни технически, за българите това е основното - страстта. Когато българинът играе, той го прави с чувство.
Българските танци варират от прости селски танци с едно основно движение, което се повтаря постоянно до много сложни хореографии. Повечето от танците обаче се намират между тези две крайности: те обикновено са малко по-сложни от традиционните селски танци и може би включват няколко фигури от околни села, както и няколко по-интересни вариации, които са с местни танцови характеристики.
В същото време повечето българи знаят общоприети танци като „право хоро“ или „ръченица“. Може да се каже, че всеки българин знае поне основите на тези танци и с удоволствие ги изпълнява на събирания като сватби, тържества и други.
Откъде е произходът на думата “хоро”
В различните райони на България се изпълняват различни танци, характерни за тези райони. Изкуствоведите разделят българските народни танци на пет различни региона. Един от най-интересните начини да се идентифицират разликите в регионалния стил е да се види как най-популярният и приет народен танц, правото хоро, се изпълнява в даден регион.
Обикновено "право хоро" се изпълнява в 7/8 темп. Интересното е, че навсякъде начинът, по който се танцува от мъжете и жените е различен. Мъжете обикновено повдигат коленете си високо, докато жените едва повдигат краката си от пода.
Българските темпераментни хора, най-често са в неравен ритъм, това е неизменна част от визитната картичка на страната ни по света. А изпълненията на българските фолклорни ансамбли „запалват” всяка публика и редовно носят първи награди на международни фолклорни фестивали.
7 прекрасни български хора, които да се научим да танцуваме днес
Българските народни танци са невероятно красиво и оригинално изкуство. Всеки регион в страната има свои собствени хоро със съответните си сложни танцови модели и хореография. България е разделена на няколко етнографски области, всяка от които се отличава не само с народни носии и традиции, но и с ефектни танци. Да не говорим, че едно и също хоро се танцува по различен начин в две съседни села.
Цялото това богатство от ритми и емоции е живо и до днес. И дори се развива в различни танцови школи в страната и дори в чужбина! В тези самодейни фолклорни състави както сънародници, така и чужденци, увлечени от магията на българските ритми, усвояват с ентусиазъм сложните стъпки и фигури на българското хоро.