Сините камъни е национален парк, разположен северно от българския град Сливен. Паркът е разположен на югоизточните склонове на Стара планина и е обграден от гори от всички страни с изключение на юг. На юг е областният център Сливен.
Паркът „Сините камъни“ е основан на 28 ноември 1980 г. с цел опазване на уникалните екосистеми на региона и развитие на екотуризма. Първоначалната площ на парка е 6107,8 хектара. Впоследствие територията му е разширявана два пъти (през 1982 и 2002) и в момента обхваща площ от 11 380,3 хектара.
Кой град в България е най-дългият?
Пътят за Сините камъни минава през Сливен, където се намира Хайдушката пътека, от която започва пътуването. Там се намира и туристическият център на парка. Той представя многобройни изложби, временни и постоянни експозиции на флората и фауната, историята на региона, геоложки проби и много други.
Природният парк Сините камъни е известен със своите природни забележителности. Халката - каменен венец във формата на дъга, който според легендата има магическа сила, е един от символите на град Сливен. Удивителни са формите, които природата извайва в пещерата Змееви дупки - Змеят, Орелат и Владишкат трон.
Живописна е вековната букова гора в околностите на извора Кушбунар в района на Карандила.
Топ 10 на най-големите градове в България
Специфичният климат и условия на разположение на природния парк обуславят голямото разнообразие на флората и фауната. Срещат се повече от 1000 растителни вида, около 900 от които са представители на високи видове.
Безгръбначните животни са представени от 235 вида - осем вида риби, девет вида земноводни, деветнадесет вида влечуги, 165 вида птици и 34 вида бозайници.
Районът има типичен планински тип - стръмни и проломни и от 290 до 1181 метра надморска височина. Характерни за района са северните и северозападните ветрове, наречени бора, известни като сливенския градски вятър и нощния бриз. През парка текат много реки, чиито корита образуват множество вирове и водопади.