Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Какво става с тялото ни след 100 клякания всеки ден?

06 юли 2022, 19:50 часа

Спортът е важна част от ежедневието, ако искаме да поддържаме формата и здравето си в добро състояние. Кляканията са едни от най-предпочитаните и леките упражнения, които ще помогнат за укрепване и оформяне на долната част на тялото. Те могат да се правят по всяко време и при всякакви условия, тъй като не изискват оборудване или подготовка. Освен че укрепват мускулатурата, те спомагат и за горенето на калории.

Можем да правим клякания в промеждутъците, когато сме свободни в иначе така натовареното ежедневие. С тях можем и да “замажем” положението, ако например днес сме пропуснали фитнес тренировката.

Ако имате проблеми с коленете или краката, се консултирайте с вашия лекар дали можете да изпълните това предизвикателство.

НАЙ-добрите упражнения за стегнат корем

Едномесечно предизвикателство с клякания

Ако в продължение на 30 дни всеки ден правите по 100 клякания, ще видите какви резултати сте постигнали и дори може да превърнете предизвикателството във ваш навик. Ако в началото 100 клякания ви се струват твърде много, може да започнете с 25 или 50, а може и да разделите 100-те на няколко пъти през деня. По този начин неусетно ще сте направили 100, а дори и повече. 

Може да започнете да правите кляканията пред огледалото, за да видите дали извършвате всичко правилно. Не бива да усещате болка в гърба или коленете например. 

За оптимални резултати може да редувате видовете клякания, които правите през това 30-дневно предизвикателство. 

Клякане със собствено тегло

Това е най-обикновеният вид клякане, който повечето практикуваме. Заставате с крака, отворени на ширината на бедрата ви, сгъвате ги все едно сядате на стол и ги изпъвате. Това се повтаря 100 пъти.

10 прости упражнения, с които да премахнете психическото напрежение и стреса

Клякане с гира

Може за по-добри резултати и за натоварване и върху ръцете ви да включите и гира към вашите клякания. Просто хванете в ръце по една гира и тренирайте с тях, а тежестта на гирата избирате спрямо възможностите си. Може да използвате и други предмети вместо гира, като най-често се използват бутилки вода.

Клякане със стол

Може да поставите стол или пейка зад вас при клякането, за да сте уверени, че го правите правилно. Когато задните ви части се докоснат до стола, значи е време да се върнете в начална позиция и клекът има достатъчно дълбочина.

Клякане с щанга

Ако вече изпитвате нужда от повече натоварване, може на раменете си да поставите щанга, с която да правите клековете. Дръжте гърба и гърдите си изправени.

Ивайло Григоров
Ивайло Григоров Отговорен редактор
Новините днес