Зелето изобилства от куп полезни вещества за нашия организъм. То е една от храните, които задължително трябва да присъстват в ежедневното ни меню. Ето какво ще се случи с тялото ни, ако ежедневно го консумираме.
1. По-лесно и по-бързо отслабване
Зелето често се използва в диетичното хранене и има основателна причина за това. То съдържа много вода и фибри. Сложните въглехидрати в него не увеличават теглото, но спомагат за активиране на метаболизма.
Сочното младо зеле премахва излишната вода от тялото, намалявайки отока. За стимулиране на храносмилателните процеси се препоръчва да се използва сок, изцеден от листата на зелето. Органичното съединение холин в този зеленчук нормализира сътава на телесните мазнини, а изобилието от фибри почиства стомашно-чревния тракт от образуването на шлаки.
2. Нормализиране на киселинността на стомаха
Прясното зеле оказва положителен ефект върху регенерацията на тъканите. То съдържа вещества, които намаляват киселинността на стомаха и подпомагат процесите на възстановяване на организма.
3. Повишаване на хемоглобина и подобряване на състоянието при анемия
Консумацията на прясно зеле повишава хемоглобина, което е от полза при лечението на анемия. Разбира се, зеленчукът не може напълно да замести лекарствата, но ще помогне да се запълнят липсващите компоненти и ще се засили ефектът от провежданото лечение.
4. Облекчаване на симптомите на бронхит и астма
Сокът от зеле помага за отстраняване на слузта от бронхите при бронхит. Този зеленчук отдавна е известен като добро отхрачващо средство с меки антимикробни свойства.
5. Облекчаване на мускулните болки
Прясното зеле облекчава мускулните болки след тренировка. Освен това активира мозъка и нервната система.
6. Подобряване на мъжкото здраве
Зелето съдържа ензими, които предпазват мъжкото тяло от появата на аденом и простатит.
Но наред с всичките си ползи, зелето не трябва да се консумира в някои случаи.
Консумацията му е противопоказна при панкреатит, синдром на раздразнените черва, камъни в жлъчката, бъбречна недостатъчност и проблеми с щитовидната жлеза.
Кръстоцветните зеленчуци, включително зелето, съдържат гойтрогени - естествени вещества, които стимулират увеличаването на гушата и предотвратяват достатъчната абсорбция на йод.
Не яжте младо зеле и след операция. В този момент е по-добре да изберете по-лесно смилаеми храни.