На 6 декември честваме Никулден. Свети Николай Чудотворец е повелителят на моретата, водите и ветровете. Може да спаси изпадналите в беда моряци, закриля дома и семейството, а също така рибарите, търговците и банкерите.
Пълнен никулденски ШАРАН за празника
Свети Николай Чудотворец
Според една легенда, преди да канонизират Николай за светец, той бил лихвар, но с добро сърце. Помагал на бедни и безпарични хора, като раздавал богатството си. Опитвал се хората, на които помага, да не разберат откъде идва помощта.
Името на Свети Николай е свързано и с друго предание. Той спасил разорен баща, като хвърлил през прозореца кесии със злато. С това злато бащата успял да задоми трите си дъщери за подходящи мъже. Оттук идва и традицията в католическия свят Свети Николай да се приема като аналог на дядо Коледа.
Затова Свети Николай се смята за покровител на банкерите, които честват своя празник на Никулден.
През целия си живот Свети Николай помагал на страдащите, защитавал невинните. В народните предания светецът плавал на златен кораб, който винаги пристигал там, където имат нужда от чудотворната му помощ. Умира през 342г. Мощите на светеца и до днес се пазят в италианския град Бари.
Как задължително се пълни шаран за Никулден по традиция?
Поверия за люспите от шарана
Всички знаем, че според традицията на Никулденската трапеза задължително трябва да има риба, за предпочитане шаран.
Защо точно шаран? Причините са две. Според легендата Свети Николай успява да запуши пробитата лодка на един рибар с едър шаран. Така спасява живота му. Втората причина е, че шаранът има много люспи, а те имат специално символично значение.
* Според народното поверие люспите от шарана носят пари и късмет. Затова на масата се слага риба с много люспи. Колкото повече люспи има, толкова по-голямо ще е богатството.
* Ако се сервира риба без люспи, годината ще бъде бедна за семейството.
* Когато домакинята чисти рибата, трябва да е много внимателна, те да не паднат на земята. Ако паднат, трябва веднага да ги вдигне и да внимава никой да не ги настъпи преди това, защото е на лош късмет или болест.
* Люспите не се изхвърлят, а се събират, за да се сложат на трапезата на Рождество. Люспите са символ на богатството и тази традиция е свързана със златото, което Свети Николай подарил на разорения баща.
* След Рождество люспите се изгарят или се пазят до следващия Никулден, когато се изгарят или изхвърлят в течаща вода, но не и в боклука.
* Според поверието, в портфейлите се слага люспа от празничния шаран, която носи късмет и пари. Носят се в портфейла цяла година, до следващия Никулден, когато се пускат на течаща вода и се сменят с нови такива от следващата празнична трапеза.