Бабинден – денят на бабата-акушерка, някога израждала невестите в дома им, отбелязваме на 8 януари по нов стил и на 21 януари по стар стил, като втората дата от 1951 година е обявена и за професионален празник на гинеколози и акушерки. Да си припомним какво са правили в миналото бабите на Бабинден, тъй като много от ритуалите са забравени.
Традиции за Бабинден, които спазваме днес
Какво задължително се прави на Бабинден за късмет през годината?
В миналото Бабинден е бил известен като женски народен празник, докато днес го отбелязваме най-вече като празник на родилната помощ. Много от интересните, самобитни, пиперливи и дори комични обреди и обичаи са съхранени само в народната памет и вече не се изпълняват, но основният ритуал – измиването на ръцете на жената, която помага за появата на новия живот на бял свят – е обред, който и днес продължава да се тачи. На акушерката се полива вода и се дарява със сапун, за да раждат лесно жените така, както лесно се плъзга сапунът по ръцете ѝ. Този обичай е запазен и можем да го видим на Бабинден и в много от съвременните АГ отделения в страната, но други са забравени във времето и от тях е останал само споменът. Да си припомним какво са правили в миналото бабите на Бабинден, за да завещаем поне тази памет и на децата си.
Още: Знаете ли какво правят бабите на Бабинден?
Какво са правили в миналото бабите на Бабинден?
Възрастите жени, които помагали на невестите да родят децата си, били наричани баби, а участието им в родилния процес – бабуване. Ролята на бабата далеч не се изчерпвала с помощта към родилката, тя продължавала и през първите дни и дори години от живота на децата, за чиято поява на бял свят помагала – тя чакала орисниците на бебето в дома му, бдяла над него, пазейки го от уроки и зли очи, помагала на родилката след раждането. Значима е била и ролята на бабата на Бабинден, като ритуалите и обредите били свързани най-вече с нея и образа ѝ в народната памет.
На Бабинден по стара традиция бабата избърсвала мокрите си ръце, за чието измиване невестите ѝ поливали вода и дарявали със сапун, в полите им. Битувало вярването, че така младите булки ще са плодовити, ще имат много деца и лесно ще ги раждат.
На Бабинден бабата връзвала на ръчичките на дечицата, които е изродила, усукани червен и бял конец – ритуалът бил изпълняван, за да пази бебето от уроки и зли очи, за да е здраво – бяло и червено. С билки и баяния бабата пазела децата от лехусите – зли същества от народното творчество.
Още: Какво обикновено се подарява на Бабинден?
На празника бабата посещавала децата, които била изродила през годината, в дома им, където изпълнявала ритуали за здраве и против уроки – изкъпвала пеленачетата, измивала очите на майките и пръскала против уроки.
На Бабинден бабата извършвала и някои забавни и откровено сексуални ритуали - пеели се пиперливи песни, а тя кадяла под полите на жените, за да са плодовити и лесно да раждат.
Бабата посрещала на празника в дома си жените, които била изродила през годината, за пищна гощавка. На нея невестите носели дарове – ритуални ястия за трапезата – печена кокошка, погача, питка с мед, вино, ракия, а получавали от бабата китки здравец, завързани с бял и червен конец – за здраве.
Бабата участвала и в забавен ритуал, наречен „влечугане“ – мъже, преоблечени като волове, с кожени маски и рога, влачели в шейна или носели в плетен кош бабата до местната река или до селската чешма, където ритуално я изкъпвали.
Още: Най-добрите пожелания за Бабинден - стоплете всяко сърце
Бабите, накичени с даровете, които са получили за празника, участвали и в общоселските тържества, във веселбата на мегдана, където с народни хора завършвал денят, посветен на новия живот и на ръцете, които помагат за появата му.